ترابزون به عنوان یکی از مقاصد گردشگری نسبتا نزدیک و کم هزینه، جای خود را بخوبی در بین گردشگران ایرانی باز کرده است . زیبایی های طبیعی و مناطق توریستی این بندر زیبا، به همراه فرصتهای عالی برای خرید و تفریح، برای هر مسافری وسوسه انگیز است .

در این نوشته سعی شده است تا برای مسافرانی که با خودرو شخصی قصد سفر به ترابزون دارند ، مسیر رفت و برگشت و فاصله های شهرهای مسیر با همدیگر کاملا توضیح داده شود تا برنامه ریزی سفر آسان تر گردد . ابتدای این مسیر از تهران فرض شده است. بدیهی است که با توجه به شهر مبدا سفر ، می توانید آن را به بقیه نقاط کشور نیز تعمیم دهید .

همین ابتدا می خواهم پاسخ سوالی را که روزانه چند بار از ما پرسیده می شود را بدهم. گنجاندن شهر های وان و ترابزون در یک سفر عملا دور از ذهن است . با توجه به فاصله ی نسبتا زیاد این شهر و نیز تفاوت مرز های خروجی برای هر دو شهر ، و مهمتر از همه نیاز به سوختگیری بیشتر و استفاده از سوخت گرانقمت ترکیه، چنین کاری عقلانی به نظر نمی رسد. بنابر این بهتر است ترابزون ( و احتمالا بندر سامسون) را در یک برنامه ی سفر مستقل قرار دهید .

برای سفر به ترابزون (تلفظ درست اسم این شهر ترابزون است و تلاشمان برای فهم این موضوع که چرا برخی اصرار دارند به آن ترابوزان! بگویند به جایی نرسید) بهتر است مرز بازرگان را برای خروج از کشور انتخاب کنید. این به این معنی نیست که اجباری برای این کار دارید و از مرز دیگری نتوانید استفاده کنید. منظور این است که مرز بازرگان کوتاهترین و راجت ترین مسیر را برای سفر به ترابزون در اختیار شما میگذارد. چنانچه قبلا تجربه ی سفر با خودرو شخصی از تهران به وان و از طریق مرز رازی داشته اید،مسیرتان از تهران تا مرند (به طور دقیق تر تا سه راهی خوی) یکسان است. برای رفتن به شهر خوی و مرز رازی باید از این نقطه مسیر را به سمت خوی تغییر می دادید اما برای رفتن به مرز بازرگان باید بدون تغییر مسیر، با رسیدن به سه راهی خوی، مسیر را به سمت شهر ماکو ادامه دهید .

چگونه از تهران به ترابزون برویم؟

شهرهایی که در مسیر یاد شده خواهید دید (یا از کنار آنها عبور خواهید کرد)  به ترتیب قزوین، زنجان، تبریز، صوفیان، مرند خواهد بود که فاصله این شهر ها به این ترتیب است :

فاصله تهران تا ترابزون: ۱۵۴۰ کیلومتر
فاصله تهران تا قزوین : ۱۵۰
فاصله قزوین تا مرز بازرگان:۷۵۵
فاصله قزوین تا ترابزون: ۱۳۹۰ کیلومتر

البته اگر از اتوبان تهران – تبریز عبور کنید داخل شهر قزوین نشده و از کنار آن عبور خواهید کرد. شهر مهم بعدی زنجان است .

فاصله تهران تا زنجان : ۳۳۰
فاصله قزوین تا زنجان:۱۸۰
فاصله زنجان تا مرز بازرگان : ۵۷۵
فاصله زنجان تا ترابزون : ۱۲۱۰ کیلومتر

شهر بعدی تبریز است . این شهر برای عبور سریعتر و وارد نشدن به ترافیک مرکز شهر دو کمر بندی دارد بنامهای اتوبان شهید کسایی و اتوبان پاسداران. توصیه شخصی من انتخاب اتوبان شهید کسایی است.

فاصله تهران تا تبریز : ۶۳۰
فاصله زنجان تا تبریز :۳۰۰
فاصله تبریز تا مرز بازرگان: ۲۸۰
فاصله تبریز تا ترابزون: ۹۱۰ کیلومتر

بعد از تبریز مسیر را به سمت مرند ادامه دهید. شهر بعدی صوفیان است(در این شهر صرافی وجود دارد) و در ادامه مسیر مرند را خواهید دید:

فاصله تهران تا صوفیان :۶۶۵
فاصله تهران تا مرند:۷۰۰
فاصله صوفیان تا مرند:۳۵
فاصله صوفیان تا مرز بازرگان :۲۴۰
فاصله مرند تا مرز بازرگان:۲۰۵
فاصله مرند تا ترابزون:۸۴۰

پس از شهر مرند و طی مسافتی جدود ۶۰ کیلومتر به سه راهی خوی (ائو اوغلی) خواهید رسید. اینجا محلی است که مسافرین وان که قصد عبور از مرز رازی را دارند باید مسیر را بطرف خوی تغییر داده و از آنجا به مرز رازی بروند . مسافرین ترابزون بدون تغییر مسیر، ادامه داده و خود را به شهر ماکو خواهند رسانید .

فاصله تهران تا سه راهی خوی :۷۶۰
فاصله تبریز تا سه راهی خوی :۱۳۰
فاصله تهران تا ماکو:۹۰۰
فاصله تبریز تا ماکو:۲۷۰
فاصله سه راهی خوی تا ماکو: ۱۳۵
فاصله سه راهی خوی تا مرز بازرگان:۱۵۰
فاصله سه راهی خوی تا ترابزون:۷۸۰

از ماکو تا شهر بازرگان حدود بیست دقیقه در راه خواهید بود. بازرگان آخرین شهر ایران در این مسیر بوده و برخی از مسافرین ترجیح می دهند تا شب را در این شهر استراحت کرده و صبح زود بطرف مرز حرکت کنند. در این شهر باک بنزین ماشینتان را تا لیتر آخر پر کرده و به سمت پایانه ی مرزی بازرگان حرکت کنید.در مورد ساعات کاری،  مرز بازرگان ۲۴ ساعته و بصورت شبانه روزی فعال است. امکان پرداخت عوارض خروج نیز در خود مرز مهیا است :

فاصله تهران تا مرز بازرگان:۹۱۰
فاصله تبریز تا مرز بازرگان:۲۸۰
فاصله ماکو تا مرز بازرگان:۲۵
فاصله مرز بازرگان تا ترابزون:۶۳۰

در نقطه ی صفر مرزی، شما تقریبا ۶۰ درصد از مسیر ۱۵۰۰ کیلومتری تهران تا ترابزون را طی کرده اید . پس از انجام امور گمرکی و عبور از مرز، اولین شهر ترکیه بنام دوبازید (تلفظ دقیق دوغوبایزیت) حدود ۳۶ کیلومتر با شما فاصله دارد و نیم ساعته به این شهر خواهید رسید.

فاصله تهران تا دوبایزید :۹۴۵
فاصله تبریز تا دوبایزید:۳۱۵
فاصله مرز بازرگان تا دوبایزید :۳۵
فاصله دوبایزید تا ترابزون :۶۰۰

از اینجا ببعد دو مسیر را برای رفتن به ترابزون می توانید انتخاب کنید:

مسیر اول از طریق شهرهای ایغدیر – کارس-اردهان-شاوشاط-آرتوین-هوپا و ریزه است که عموما توصیه نمی شود مگر برای مسافرینی که یا بخواهند به سمت مرز ترکیه و گرجستان بروند یا بخواهند قسمت بیشتری از مسیر را در کنار سواجل دریای سیاه طی کنند. توصیه می کنم در فصول سرد سال و نیز فصل هایی که اجتمال بارندگی میرود، این مسیر را انتخاب نکنید.

مسیر دوم که به دلیل کیفیت جاده ها و طول مسیر ، عموما برای سفر به ترابزون استفاده می شود از طریق شهر ارزروم است . در این حالت، علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت و استفاده از جاده هایی با کیفیت بهتر، می توانید دو شهر آغری و ارزروم را نیز ببینید و در صورت دلخواه، جتی یکشب را در ارزروم اقامت داشته و روز بعد ادامه مسیر بدهید.

از شهر دوبایزیت، بطرف مرکز کشور ترکیه ادامه ی مسیر دهید تا به شهر آغری و بعد از آن به شهر ارزروم برسید :

فاصله مرز بازرگان تا آغری:۱۳۰
فاصله ی مرز بازرگان تا ارزروم:۳۱۰
فاصله دوبایزید تا آغری:۹۵
فاصله دوبایزید تا ارزروم:۲۷۵
فاصله تهران تا آغری:۱۰۴۰
فاصله تهران تا ارزروم:۱۲۲۰
فاصله تبریز تا آغری:۴۱۰
فاصله تبریز تا ارزروم :۵۹۰

پس از ارزروم حدودا ۵۳ کیلومتر دیگر به طرف غرب ادامه ی مسیر دهید تا به شهر آشکاله برسید. در این شهر باید مسیر را به سمت شمال ترکیه تغییر دهید. مقصد شهر بایبورت است.

فاصله تهران تا بایبورت : ۱۳۳۵
فاصله ارزروم تا بایبورت:۱۱۵
فاصله مرز بازرگان تا بایبورت:۴۲۵
فاصله دوبایزیت تا بایبورت:۳۹۰

از شهر بایبورت به بعد مسیر کوهستانی است و به جرات می شود گفت که این مسیر یکی از زیباترین جاده های ترکیه است . اگر از روی نقشه های گوگل سفر می کنید، معمولا مسیر کوتاهتری را تا ترابزون به شما پیشنهاد خواهد داد که بنا بر تجربه شخصی توصیه میکنم این مسیر را انتخاب نکنید. مسیر مناسبتر از طریق شهر گوموشحانه (گوموش خانه) است .

با مجاسبه مسیر ۶۰۰ کیلومتری مرز بازرگان تا ترابزون ، گشت های داخل شهر و نیز مسیر برگشت و در نظر گرفتن میزان مصرف خودرو خودتان، می توانید مقدار تقریبی سوخت مصرفی و مقدار احتمالی که باید در ترکیه بنزین بزنید را محاسبه کنید. شاید بخواهید با ماشین خودتان به منطقه ی زیبای اوزون گل بروید یا قصد داشته باشید شهر زیبای سامسون را هم در سفر خود بگنجانید. برای راحتی شما عزیزان فاصله این دو با ترابزون و همچنین فاصله ترابزون با مرز سارپی (گرجستان) را هم در زیر آورده ایم.

فاصله شهرترابزون با اوزون گل :۱۰۰
فاصله ترابزون تا بندر سامسون:۳۲۰
فاصله ترابزون تا مرز سارپی:۱۹۰
فاصله ترابزون تا بندر باتومی گرجستان:۲۰۵
فاصله تهران تا بندر باتومی(از مسیر ترابزون) :۱۷۲۰

فاصله تبریز تا بندر باتومی (از مسیر ترابزون):۱۱۰۰
فاصله تهران تا بندر سامسون (از طریق ترابزون):۱۸۴۰
فاصله تبریز تا بندر سامسون (از طریق ترابزون) :۱۲۱۰

برای مطالعه ی مطلب مشابه در مورد سفر زمینی به وان، مطالب زیر را مطالعه بفرمایید :

چگونه از تهران به شهر وان ترکیه سفر کنیم؟

 فاصله بین شهر های ترکیه

 

 

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام.
  در حال حاضر برای رفتن به باتومی از لحاظ مرز مشکلی نداریم ؟یعنی میشه بدون دردسر از مرز رد شد.
  و اینکه بیمه که اینجا میکنم ماشینو برای گرجستان هم قابل استفاده هست؟
  لطفا اگه توضیحی لازم هست بفرمایید تا استفاده کنیم.
  ممنون

  • در حال حاضر دولت گرجستان نسبت به توریست های ایرانی کمی سخت گیرانه عمل میکند. داشتن به ازای هر نفر ۵۰۰ دلار و همچنین ووچر هتل و سلیقه مامور مرزی و البته برخی پارامترها در اجازه ورود به کشور گرجستان تاثیر به سزایی دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید