غذاهای کشور ترکیه بدلیل قرابت فرهنگی و جغرافیایی، و نیز حلال بودن آن ،  با ذائقه ی مسافرین ایرانی بسیار سازگار است. کمتر مسافری در ترکیه ممکن است از تنوع غذایی این کشور ناراضی باشد. به شخصه بارها سعی کرده ام با مطالعه دستور غذایی برخی از خوراکی های خوشمزه ی ترکیه ، نظیر آن را درست کنم اما اعتراف میکنم که هیچوقت نتوانستم آن مزه ی اصلی را شبیه سازی کنم . این بود که به فکر افتادم در سفرهایم به ترکیه غذای آماده با خود بیاورم !

غذاهای آماده ترکیه

غذاهای آماده در ترکیه گستره ی بسیار وسیعی دارند، تقریبا هر چه که فکرش را بکنید. از سالاد الویه تا انواع خورشت ها و پلوها و کوفته ها و حتی کله پاچه ! اما مشکلی که برای انتقال این غذا ها به کشور وجود دارد اولا ممنوعیت انتقال برخی از اقلام خوراکی “تر” به کشور است و در ثانی این غذا ها تاریخ مصرف دارند و فقط چند روز فرصت برای استفاده هست و باید حتما در یخچال نگهداری شوند. علاوه بر این ، جمل و نقل آنها ساده نیست و کافیست یکی از این بسته های غذایی در چمدان شما تحت فشار بترکد و تمام خرید های دیگر را بر باد دهد !  و تمام اینها باعث می شود که امکان آوردن چنین غذاهایی وجود نداشته باشد .

همانطور که در مطلب قبلی نیز گفتم، در سفرهایم به ترکیه، زمانی را به گشتن در سوپر مارکتهای بزرگ و کشف اجناس جدید می گذرانم . یکی از غذاهایی که در ترکیه هیچوقت نتوانسته ام از کنار آن بی تفاوت بگذرم نوعی سوپ است معروف به سوپ عدس! خود ترکها به آن Mercimek   Çorbası (مرجیمک چورباسی) می گویند. این سوپ بسیار خوشمزه در وعده های صبجانه نیز طرفداران بسیار دارد.

از متصدی فروشگاه میگروس در مورد این سوپ سوال کردم و بسته ای نشانم داد که سوپ آماده در آن بود و فقط نیاز به داغ کردن داشت . اما به درد من نمیخورد چون مایع بود و  امکان جمل و نگهداری طولانی مدت نداشت.

سوپ عدس آماده در ترکیه

 تشخیص غذاهای آماده تر و خشک بسیار ساده است . اکثر بسته های مواد غذایی تر بسته بندیهایی شبیه “ساندیس” دارند و با لمس محتویات آن از روی پاکت، متوجه می شوید که درون این بسته ها مایع هست . اما مواد غذایی خشک فقط پودر هستند و همان متصدی مهربان که موضوع را فهمیده بود، مرا به کنار قفسه ای در فروشگاه برد که قبل از آن هرگز به محتویاتش دقت نکرده بودم.این قفسه مملو از غذاهای آماده ی استفاده ولی خشک بود. یعنی تنها کاری که باید میکردم اضافه کردن آب و داغ کردن محتویات بسته بود. و بدلیل خشک بودن هم امکان حمل آسان داشت و هم امکان نگهداری طولانی. و مهمتر از آن قیمتی بسیار نازل. انواع اقسام خورشتها، سوپها و خوراکها و حتی سوپ کله پاچه که از مزه اش متنفرم!

کله پاچه در ترکیه

و همینطور که در قفسه کنکاش میکردم، غذای محبوب خودم را یافتم! سوپ عدس خوشمزه. و در کنار آن انواع سوپهای گوجه فرنگی ، سوپ مرغ ، سوپ سیب زمینی، سوپ سبزیجات  و هزار و یک نوع سوپ دیگر !

از هر کدام یکی دو بسته برداشتم. تصمیم گرفته بودم هر کدام را یکبار امتجان کنم. و جالبتر از همه قیمت این محصولات بود . هر بسته قیمتی بین دو تا سه لیره داشت که یک راه عالی برای خلاص شدن از پول خرد های ته جیب در روز آخر سفر محسوب می شود !بخاطر داشته باشید که قیمت یک پیاله از همین سوپ ها در یک رستوران معمولی حدود ده لیره است.

غذاهای آماده طبخ در سوپرمارکت های ترکیه

و زمانی که به ایران برگشتم یکی از بسته ها را باز کردم. روی هر بسته راهنمای طبخ آن نیز نوشته شده – هر چند که مهارت خاصی لازم نداشت . فقط باید مجتویات بسته را با آب مخلوط می کردم و داغ می کردم و تمام! هر بسته برای چهار نفر کافیست (البته تعداد نفرات روی هر بسته نوشته شده) . و بعد از پنج دقیقه سوپ داغ و غلیظ و خوشمزه آماده ی سرو بود . و همان طعم آشنا و بی نظیر …..

سفر مملو از تجربیات جدید است . باز هم از تجربیات جدید و فرصتهای خرید ارزان و ارزنده برای شما در ادامه ی همین سری از مطالب خواهیم نوشت . اگر اولین مطلب از این سری را نخوانده اید ، می توانید از طریق لینک زیر آن را مطالعه کنید .

از خرید این اجناس در ترکیه غافل نشوید(قسمت اول)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید