پانزده دلیل قانع کننده برای سفر ترابزون

ترابزون یکی از شهر های شمال شرقی و یکی از زیباترین بنادر این کشور است. در این مطلب قصد داریم پانزده دلیل قانع کننده برای سفر ترابزون را با شما در میان بگذاریم.

حتی افرادی که به اکثر شهرهای ترکیه سفر کرده اند نیز نمی توانند انکار کنند که لقب “بهشت ترکیه” برای این شهر حتی با وجود رقبای قدرتمندی مانند آنتالیا و آلانیا و بدروم، واقعا برازنده است.

شاید به دلیل اینکه امکان پرواز مستقیم از ایران به ترابزون فراهم نبوده است، این شهر برای هموطنان ایرانی مانند استانبول و آنتالیا شناخته شده و در دسترس نبوده،

از طرفی چون جزو شهرهای همجوار با مرزهای ایران هم نیست، مسافران چندان اشتیاقی مانند وان و ایغدیر برای رفتن به این شهر نداشته اند،

اما واقعیت اینست که قابلیتهای توریستی این بندر زیبا، ارزش پیمودن چند کیلومتر بیشتر را دارد.

چنانچه در حال حاضر ، اکثر توریستهای این شهر را اعراب حاشیه نشین خلیج فارس تشکیل میدهند که با وجود فاصله ای بسیار بیشتر و دسترسی به اکثر نقاط توریستی، ترابزون را به عنوان مقصد سفر بر می گزینند.

میخواهم چند دلیل بیاورم که سفر به ترابزون واقعا به رفتنش می ارزد. پانزده دلیل قانع کننده برای سفر ترابزون !

شاید من نیز قبل از دیدن این نقطه از ترکیه، بیشتر تمایل داشتم که به نقاطی سفر کنم که قبلا آن را دیده ام، اما پس از یکبار سفر به این بندر بی نظیر دنبال فرصتی مجدد برای تجدید سفر هستم . به چند دلیل بسیار ساده و ملموس ، سفر به ترابزون را به تمام هموطنانم توصیه میکنم :

 

سفر به ترابزون

 

نخست اینکه ترابزون با ما فاصله ی زیادی ندارد. اگر روی نقشه های گوگل سرچ کنید متوجه خواهید شد که فاصله ی ترابزون با مرز بازرگان کمتر از ششصد کیلومتر است !

این فاصله یعنی کوتاهتر از فاصله ی تهران تا تبریز! بنابر این بعد از مرز تنها شش الی هفت ساعت مسیر سفر دارید تا به ترابزون برسید

دوم اینکه اگر با خودرو شخصی می روید، دقیقا همانند سفر به وان، نیاز آنچنانی به سوختگیری در ترکیه نخواهید داشت مگر اینکه بخواهید از ماشین در خود شهر و برای گشت و گذار شهر های اطراف نیز استفاده کنید

سوم اینکه اگر قصد سفر با وسایل نقلیه عمومی را دارید، از تبریز و تهران می توانید با قیمتی مناسب بلیط اتوبوس مستقیما برای ترابزون تهیه کنید.

اگر فرد ماجراجویی هستید می توانید مرز بازرگان را پیاده رد کنید و با تاکسی های موجود در مرز به شهر دوبایزید بروید و از آنجا با اتوبوسهای ترک به ترابزون سفر کنید

چهارم اینکه در مسیر سفر میتوانید از شهرهای بسیاری عبور و در صورت نیاز در آنها برای غذا خوردن یا حتی استراحت شبانه توقف کنید .

بسته به اینکه بعد از مرز بازرگان چه مسیری را انتخاب کنید، شهر های دوبایزید، آغری ، ارزروم ، آشکاله ، بایبورت،ریزه، ایکیز دره، ایغدیر، کارص ، اردهان و هوپا میتوانند به عنوان شهرهای مسیر انتخاب شوند.

 

 

پنجم اینکه در سفر به ترابزون ، اگر چند روز فرصت اضافی داشته باشید می توانید از شهرهای ریزه ، گیرسون، اردو، اونیه و بندر بسیار زیبای سامسون نیز دیدن کنید.

فاصله ترابزون با بندر سامسون حدود ۳۰۰ و با بندر ریزه حدودا هشتاد کیلومتر است .

همگی این شهرها در نوار ساحلی دریای سیاه قرار دارند و مسیر ما بین آنها مملو از مناظر بدیع و آثار تاریخی و امکانات رفاهی است .

و از ترابزون برای تمام این شهرها بسادگی میتوانید وسیل ی سفر با مناسبترین قیمت بیابید .

ششم اینکه سفر به ترابزون شاید برای شما به نوعی توفیق اجباری شود تا بتوانید از بندر زیبای باتومی گرجستان نیز دیدن کنید .

فاصله ترابزون تا باتومی حدود ۲۰۰ کیلومتر است و بسادگی میتوانید با اتوبوس یا وسیله شخصی خود و از طریق مرز سارپی به باتومی بروید.

سفر به گرجستان نیازی به ویزا ندارد و برای رفتن از ترابزون به باتومی، بغیر از کرایه مسیر ، متحمل هیچ هزینه اضافی نخواهید شد.

ضمن اینکه در مسیر ترابزون به مرز سارپی ، می توانید از مرکز خرید بسیار بزرگ ، معروف و زیبای “استانبول بازار” نیز بازدید و کلی خرید بصرفه انجام دهید.

هفتم اینکه اگر جزو آن دسته از مسافرینی هستید که بیشتر هدف سفرتان خرید است تا تفریح، ترابزون دقیقا تمام نیازهای شما را بر آورده خواهد کرد،

ترابزون با داشتن مراکز خرید بسیار بزرگ و معروف و همچنین فروشگاههای بسیار مجهز و نمایندگی اکثر برند های پوشاک ، میتواند بهشت مسافرین تشنه ی خرید تلقی شود .

 

 

هشتم اینکه هزینه اقامت در ترابزون چندان بالا نیست و میتوانید هزینه های اقامت و خورد و خوراک را تقریبا با وان مقایسه کنید .

البته اگر کمی بیشتر سر کیسه را شل کنید میتوانید بجای استفاده از هتلهای نسبتا ارزان مرکز شهر،

از هتلهای لوکس ساحلی استفاده کنید و صبحها با صدای امواج دریا بیدار شوید .

این هتلها معمولا برای تفریحات آبی نیز امکانات گسترده ای دارند.

نکته ی بسیار جالب که شاید برای مسافرین همیشگی وان تعجب برانگیز باشد اینست که هتلهای ترابزون تقریبا در تمام طول سال (بغیر از ایام تعطیلات عید فطر) قیمت ثابتی دارند

بر خلاف هتلهای وان که قیمتشان بر اساس تقویم ایران تغییر می کند، کرایه ثابت و مشخص و نسبتا مناسبی دارند .

نهم : برای سفر به ترابزون ، از مرز بازرگان خارج می شوید و برمی گردید.

مرز بازرگان بیست و چهار ساعته است و محدودیت زمانی( مانند مرز رازی) برای گذر از مرز نخواهید داشت

همینطور نیازی نیست برای اینکه سر ساعت به مرز برسید استرس داشته باشید،

اگر با خودرو شخصی سفر می کنید میتوانید ساعتهایی را انتخاب کنید که مرز خلوت تر است . همچنین تهیه بیمه ترکیه در مرز بازرگان امکان پذیر است.

دهم اینکه اگر مسافر یکی از شهرهای ترکیه هستید که از ایران پرواز دارد (مانند آنکارا یا استانبول)،

میتوانید با استفاده از خطوط داخلی ترکیه با پرواز خودتان را به ترابزون برسانید .

حتی میتوانید یک سفر ترکیبی با استفاده از پروازهای داخلی ترکیه ترتیب دهید . ترابزون فرودگاه دارد

یازدهم و جذابترین عامل سفر به ترابزون از نظر من :

جاده ی مابین ارزروم و ترابزون، به تنهایی یک سفر کامل و بی نظیر است.

کوههای سر بفلک کشیده ، رودخانه های خروشان و جنگلهای انبوه

تنها بخشی از طبیعت بکر و زیبای این مسیر بسیار دیدنی هستند که برای دوستداران طبیعت یک فرصت استثنایی محسوب می شود .

 

 

پانزده دلیل قانع کننده برای سفر ترابزون
دوازده : جاده های ترکیه عموما کیفیت بسیار مناسبی دارند و میزان تصادف و نقاط حادثه خیز آنها بسیار کم است.

جاده ی مسیر بازرگان تا ترابزون اکثرا اتوبان است و در بقیه نقاط نیز کیفیت بسیار مناسبی دارد.

تطابق کیفیت جاده های این مسیر با استانداردهای بین المللی، باعث می شود تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت،

یک رانندگی بیاد ماندنی و بدون خستگی را در جاده های جنگلی و ساحلی تجربه کنید .

سیزده : ترابزون ، معدنی از نقاط دیدنی و آثار تاریخی ترکیه است . دریاچه ی زیبای اوزون گل بتنهایی برای پر کردن یک روز کامل سفر کافیست ،

علاوه بر آن تپه ی زیبای بز تپه نیز از تفرجگاههای معروف ترابزون است که میتوانید ضمن نوشیدن چای در استکانهای کمر باریک ،

ترابزون را زیر پایتان سیاحت کنید. یک مکان ایده آل برای عاشقان عکاسی!

مسجد ایاصوفیه ، عمارت تاریخی آتا ترک ،مسجد گلبهار خاتون،صومعه ی سوملا، موزه ترابزون ، بازار سرپوشیده،پارک زاگنوس، قلعه ترابزون

و دهها منطقه دیدنی دیگر، تنها بخشی از جاذبه های ترابزون است .

اگر مناطق دیدنی شهرهای اطراف مانند اونیه و سامسون و ریزه را نیز به این اقلام اضافه کنیم لیستی بلند و بالا خواهد بود که میتواند سلیقه ی مشکل پسند ترین مسافران را نیز در بر گیرد .

چهاردهم : آب و هوای ترابزون، این شهر از نظر آب و هوایی فوق العاده است، از سرمای کشنده و گرمای آزار دهنده در طول سال خبری نیست و می توان اوضاع آب و هوا را با شهر های شمالی کشور خودمان مقایسه کرد.

پانزدهم اینکه در ترابزون کنسولگری جمهوری اسلامی ایران نیز هست و در صورت بروز هر مشکلی ، نیاز به مراجعه به شهر دیگری نیست .

کنسولگری های ایران در ترکیه ، هنگام بروز مشکلاتی مانند سرقت یا فقدان پول و مدارک و سایر مشکلات حقوقی ، کمک حال بسیار موثری برای مسافرین هموطن هستند.

هر چند که ترابزون جزو شهرهای بسیار امن ترکیه است و مشکل خاصی برای مسافرین پیش نخواهد آمد .

 

چگونه از تهران به ترابزون برویم؟

 

پانزده دلیل قانع کننده برای سفر ترابزون برایتان قانع کننده بود ؟

شهر ترابزون یک شهر برای عاشقان تفریحات آبی و دریایی، برای مشتاقان جنگل و کوه ، برای علاقمندان آثار تاریخی و باستانی و برای مشتاقان خرید و بازار گردی بصورت یکجا است .

این شهر پرواز مستقیم از ایران ندارد و همینطور از وان نیز برای ترابزون پرواز مستقیمی وجود ندارد . اصولا سفر به ترابزون و وان بصورت ترکیبی بدلیل بعد مسافت عقلانی نیست .

اما اگر دنبال یک مقصد خوب و ارزان و ارزنده و زیبا و نسبتا نزدیک برای سفر هستید توصیه ی ما سفر به ترابزون و سامسون است.

طبق معمول در کانال تلگرامی سفر زمینی به ترکیه راهنمای شما عزیزان و پاسخگوی سوالات شما خواهیم بود .

همچنین اگر در مورد رزرو هتل نیز راهنمایی خواستید، امکان رزرو هتلهای ترابزون ، سامسون، اونیه ، ریزه نیز همانند شهر نام آشنای وان امکان پذیر است .

 

کانال تلگرام راهنمای سفر زمینی به ترکیه

19 دیدگاه دربارهٔ «پانزده دلیل قانع کننده برای سفر ترابزون;

 1. ضمن عرض سلام و تشکر خدمت آقای ضربی عزیز بابت ارائه اطلاعات کاربردیشون در مورد گردشگری کشور ترکیه ، نظر باینکه بنده تقریبا نود درصد خاک کشور ترکیه را شهر به شهر و با اتوبوس های خود ترکیه گشته و در بسیاری از شهرها اقامت چند روزه داشته ام ، دیدن شهرهای ساحلی نوار دریای سیاه در شمال ترکیه را بشدت به کلیه افرادی که شوق دیدار مناطق جذاب را در یک سفر خارج از ایران دارند ، توصیه میکنم . ترابزون و مناطق کوهپایه ای ییلاقی آن زیبایی خارق العاده ای دارند، دریاچه اوزون گل قطعه ای واقعی از بهشت است که میتوانید با گرفتن صدها و صدها عکس تا سالهای سال زیبایی سحر انگیز آنرا با خود مزه مزه کنید . شهر بندری سامسون هم بسیار بزرگتر و دارای جذابیتهای منحصر بفرد خودش میباشد .کشتی سواری در این بندر قابل قیاس با تجارب قبلیتان نخواهد بود. شهر. اردو نیز کوچک و زیبا و مفرح و بسیار دوست داشتنی است . سوار تله کابین واقع در مرکز شهر بشوید و پس از عبور از بلندای شهر در ساحل دریای سیاه فرود بیایید .در نهایت بگویم زیبایی جادویی طبیعت و جنگلها و کوهپایه ها در حد فاصل شهر ارزروم تا ترابزون با هیچ واژه و کلمه ای قابل بیان نیست. در پایان مجددا از آقای ضربی تشکر میکنم که یادآور این نکته هستند که کشور ترکیه فقط با شهر وان معنا نمیشود یا آنتالیا یا استانبول

  1. سلام . من علیرغم آنکه در محله ای خوشنام در استانبول ( مودا ) ملکی خریداری کرده ام ولی اکنون که با خانواده قصد مهاجرت به ترکیه را داریم برای انتخاب شهر زندگی دودل شدیم . نقاطی مثل ازمیر بعلت زلزله خیزی و سواحل مدیترانه کمتر مد نظرم هست. با توجه به شناخت تمام شهرهای ترکیه کدام را برای زندگی می پسندید اگر شرایط و اولویت هایی مثل ما داشتید . طبعیت – کار – ورزش و موسیقی .

 2. سلام ممنوم جناب ضربی از اطلاعات مفیدی که به اشتراک گذاشتید سال قبل از طریق مرز سارپ از بندر باتومی به شهر ارزروم اومدم جاده بسیار تونلهای زیادی داشت وچون ماه رمضان بود شهر انچنان جزابیت خاصی نداشت ولی با اطلاعات شماخیلی مشتاقم امسال به ترابزون وریزه سفری داشته باشم حتما از راهنماییهای شما استفاده خواهم کرد البته فکر کنم قیمت هتل در ترابزون یه مقدار از وان بیشتر باشه به علت اینکه هر جا اعراب برن خود به خود گرون میشه البته من مهر ماه سال پیش هتل رسمینا رو برای خودم وهمسرم اتاق دبل شبی ۱۰۰ لیر گرفتم ولی الان همون هتل رو ۲۳۰ لیر زدن نمیدونم به علت ایام پیک هست یا اونجا هم تورم دوبرابر شده البته مادیگه به این مسائل عادت کردیم به هرحال جناب ضربی ممنون که همیشه همسفر وراهنمای تمام مسافران هستید .
  سالم وپایدار باشید اراتمند شما سیوفی ازشیراز.

  1. سلام – از ابراز لطف شما ممنونم
   قیمت مهر ماه پارسال یک هتل رو با قیمت تعطیلات نوروزی امسال مقایسه کردن ملاک برای محاسبه تورم نیست . در وان در تعطیلات نوروز قیمتهای هتل تقریبا دو برابر می شود و ۲۳۰ لیر برای ایام پیک تعطیلات نوروز احتمالا زده شده – در صورتیکه مهرماه خلوت ترین زمان سفر به وان هست و مهرماه امسال هم تقریبا همین قیمت می شد گرفت . اگر محدودیت زمانی ندارید قبل یا بعد از تعطیلات نوروزی قیمت های هتلها دوباره به روال سابق بر می گردد.درسته که ترکیه هم تورم داشته ولی قیمت عمومی عتلها بین نفری ۵ تا ۱۰ لیره افزایش داشته نه بیشتر

 3. سلام جناب ضربی
  آیا برای ایام نوروز ترابزون پیشنهاد می کنید؟
  آیا باتور بریم یا خودمون (البته با اتوبوس)
  امکان رزرو هتل از جانب جنابعالی هست؟
  ممنونم از راهنمایی شما.

  1. سلام
   بله سفر ترابزون در هر فصل جاذبه های خاص خودش را داراست

   برای رزرو هتل میتوانید از طریق کانال تلگرام در ارتباط باشید

 4. سلام
  ممنون آقا رضای گل لطفا ای دی تلگرام را اعلام کنید
  در ضمن در صورت امکان از هزینه های شهر سامسون در اخر فروردین در خصوص هتل و خوراک راهنمایی فرمایید
  ممنون

 5. سلام
  در ایام نوروز به خصوص روز اول فروردین ازمرز به دوغوبایزید و از اوتجا به ترابزون تو هر ساعتی اتوبوس و ماشین هست؟

  1. سلام – از مرز به دوغوبایزید بله اما از اونجا به ترابزون هر ساعت نیست و ساعات مشخصی هست – بنظرم از تبریز یا تهران بلیط مستقیم برای ترابزون بگیرید راحت تر خواهید بود

 6. سلام و عرض ادب
  من عید امسال قصد سفر با خودروی شخصی به ترابوزان و سامسون را دارم به نظرشما زمان بیشتر را در ترابوزان بمانم یا سامسون و برای خرید ترابوزان بهتر است یا سامسون

 7. سلام جناب ضربی
  لطفا هزینه هر نفر بصورت روزانه ( بصورت حدودی ) برای سفر به ترابزون رو بفرمایید (مثل همون چیزی که برای وان گفته بودید)
  البته منظورم هزینه های اقامت خورد و خوراک و گشت شهری هست
  با تشکر

  1. سلام – همه هزینه ها تقریبا مثل وان هست – فقط ترابزون کمی هزینه ی رفت و برگشتش بیشتره بخاطر بعد مسافت

 8. با عرض سلام خدمت آقای ضربی و تشکر بابت همه زحمات
  بنده تصمیم دارم با ماشین خودم (ال۹۰) به شمال ترکیه سفر کنم و چند تا سوال داشتم،
  ۱- مخاستم ببینم حدود ۶ شب اقامت را چطور در شهر های ترابزون ، اردو و سامسون تقسیم کنم که بیشترین استفاده را ببریم
  ۲- حدودا برای این سفر چقدر باید برای بنزین هزینه کنم و آیا راهی برای بردن بنزین توی ظرف گالن وجود داره
  ۳-با شرایط فعلی میشه صبح از مرز سارپی بریم باتومی و شب برگردیم یا نه حتما وچر هتل برای رد شدن از مرز لازمه؟
  ۴- من روز شروع سفر حدودا عصر میرسم مرز بازرگان ، به نظر شما شب توی ماکو یا بازرگان بمونیم یا توی خاک ترکیه ؟ (ایغدیر یا ارزروم یا آغری ؟)
  ۵ – در ترابزون و سامسون اقامت در هتل های ساحلی بهتره یا مرکز شهر ؟ و اگر ساحلی را انتخاب کنیم حدودا هزینه ون یا تاکسی تا مرکز شهر چقدره

  بسیار سپاسگزارم از آقای ضربی و همه دوستانی که وقت میزارند و تجربیات سفرشون را با ما به اشتراک میزارند

  1. سلام
   ۱ – سه شب ترابزون – دو شب سامسون و یک شب اردو
   ۲ – مقدار مصرف بنزین ماشین شما را من نمیدانم اما مسافت رفت و برگشت مشخص است و بسادگی می توانید حساب کنید – امکان بردن بنزین بغیر از بنزین موجود در باک وجود ندارد
   ۳ – شدنش که میشه اما واچر هتل را داشته باشید مطمئن خواهید بود که دیپورت نمی شوید
   ۴ – بنظرم شب را در بازرگان سپری کنید و صبح زود از مرز خارج شوید
   ۵ – هر کدام مزیت خاص خودش را دارد و بستگی به این دارد که سفر شما بقصد تفریح است یا خرید اما کلا در شهرهای ترکیه حمل و نقل عمومی بسیار قوی است و با دو سه لیره می توانید از هر نقطه شهر به مرکز آن بروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خروج از نسخه موبایل