نارمان پری باجالاری (دودکش های نارمان پری)

بعد از تقریبا ۳ ساعت رانندگی از مرز بازرگان (۲۶۰ کیلومتر) به یک دوراهی می رسیم (نرسیده به شهر پاسینلر). تابلوی زیر را مشاهده خواهیم کرد :

 

نارمان پری

 

Narmān شهری در مسیر که معمولاً کسی با آن توجه نمی‌کند ولی امروز بنا داریم برای شما از یک شاهکار زیبا، که حاصل میلیون‌ها سال تلاش طبیعت می باشد صحبت کنیم. ۳ میلیون سال پیش با جاری شدن رودخانه هایی بر روی زمین های سنگلاخ، کنیون های زیبایی شکل می گرفت که امروزه آنها را به نام نارمان پری باجالاری می شناسیم،  طبیعتی زیبا و بی نظیر و البته کمی رویایی.

پس از طی ۴۰ کیلومتر مسیر و در نزدیکی روستای “یول دره” (نرسیده به شهرک نارمان) شما به این کانیون های زیبا می رسید منظره ای پرشکوه و اعجاب انگیز، صخره هایی سرخ رنگ با چینشی بسیار عجیب،

نارمان پری باجالاری به فارسی: دودکش های نارمان پری Narman Peri Bacaları

 

نارمان پری باجالاری

 

پری باجالاری از ۱۱ کیلومتری جاده پاسینلر به نارمان (۱۱ کیلومتر پس از انحراف از جاده اصلی) آغاز می شود. در طول راه طبیعت کم کم به رنگ سرخ در می آید. در نزدیکی های روستای “یول دره” دیگر رنگ سرخ بر طبیعت حاکم می شود. در هشت دره موجود در دو سوی جاده بیش از صد پری باجاسی یا دودکش پریان به اشکال مختلف صف کشیده اند. این منظره خارق العاده در زمینی به مساحت ۶۳ کیلومتر مربع گسترده شده است. معروفترین این هشت دره، “گون دره”می باشد.

 

مناطق دیدنی ارزروم

 

امروز همراه شما سفری در گون دره خواهیم داشت. در مسیری به طول ۴ کیلومتر با شما خواهیم بود. توصیه می کنم در فصول بهار، تابستان و تا اواسط آبان به این دره سفر کنید. این دره در فصل زمستان نیز بسیار دیدنی است. ولی سرمای بی اندازه سرد این منطقه میتواند ما را با چالش بزرگی روبرو کند. گردش در فصل پاییز با تن های مختلف رنگ سرخ نیز خاطره ای بی مانند در ذهن حک خواهد کرد. فراموش نکنید که آب به اندازه ی کافی به همراه خود داشته باشید.

 

نارمان پری باجالاری
در مسیر نارمان تابلوی “پری باجالاری” را خواهید دید. به راه فرعی سمت راست وارد شده و پس از طی ۶۰۰ متر به یک زمین بازی فوتبال قدیمی خواهید رسید. ماشین خود را همینجا پارک کنید. به محض پیاده شدن از ماشین دو پری باجاسی قرمز از شما استقبال خواهد کرد.
این منظره زیبا که در طول ده ها هزار سال شکل گرفته است انسان را به حیرت وا می دارد. اگر در ساعات اولیه صبح به این منطقه سفر کنید، به چند روباه کنجکاو که برای خوردن صبحانه بیرون آمده اند برخورد خواهید کرد. قول می دهیم چند ساعتی که در طول دره قدم خواهید زد را تا آخر عمر فراموش نخواهید کرد. پس از این دو پری باجاسی با سری دیگری که گویی دست به دست هم صف کشیده اند روبرو خواهید شد.

با عضویت در کانال تلگرام سفر زمینی به ترکیه از آخرین اطلاعات سفر با خبر شوید.

 

دودکش های نارمان پری

 

در این دره به حیوانات مختلفی نظیر گرگ، روباه، خرگوش، عقاب، گنجشک و بلدرچین می توانید برخورد کنید. این دره دنیایی باورنکردنی است. در طول راه ممکن است به گروهی از گنجشک ها و یا بلدرچین های در حال پرواز و عقابی در پی آنها برخورد کنید. این دره نه تنها از نظر ژئولوژیکی بلکه از نظر بیولوژیک و تنوع جانداران نیز حائز اهمیت است.
به قدم زدن ادامه دهید و از دره کوچک سوم به سمت چپ بپیچید. پس از ده دقیقه مجسمه عدالت را در مقابلتان خواهید دید. اینها چگونه شکل گرفته اند؟ بله باران و باد که در دست به دست هم دهند مناظری خارق العاده می آفرینند. در طول راهپیمایی دو ساعته با اشکال مختلفی از پری باجالاری روبرو خواهید شد. برخی از آنها شبیه کبری، برخی شبیه کلاه عثمانیان و برخی شبیه مارمولک است.

در پایان راه به مسیر سمت راست منحرف شوید. با افزایش ارتفاع، “گون دره” و دیگر دره های کوچک را در پایین خواهید دید. رنگ های سرخ شما را به سیاره ای ناشناخته خواهد برد. با غروب آفتاب راه بازگشت را در پیش می گیریم. چرخه طبیعت تا خاک شدن آخرین پری باجاسی ادامه خواهد داشت

توجه: با توجه به اینکه در این مسیر پیاده روی و صحرا نوردی انجام میشود، لوازمی از قبیل کفش و لباس مناسب، آب، داروهای مصرفی، عصای پیاده روی و چاقو به همراه داشته باشید

 

اطلاعات تکمیلی در مورد شهر ارزروم ترکیه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید