مراقب کلاهبرداران هموطن در سفرهای ترکیه باشید! هر جا که صحبت سود و درآمد باشد لاجرم کلاهبرداری و سودجویی هم هست !

انگار با این عبارت عجین شده ایم. اینقدر موارد کلاهبرداری و سوء استفاده از مسافرین زیاد شده است که روزی نیست که چندین پیام از همراهان سایت و کانال در این مورد به دستمان نرسد.

بد ماجرا اینجاست که در اکثر موارد ، دست مالباختگان مسافر نیز به جایی بند نیست و چون جرم در خارج از کشور اتفاق افتاده نه از طریق مراجع داخل کشور قابل پیگیری هست و نه هموطن مسافر امکان ماندن طولانی در ترکیه و پیگیری حق از دست رفته ی خویش را دارد.

و صد افسوس که این سوء استفاده ها در اکثر موارد ، نه از طرف میزبانان خارجی مان ، بلکه توسط هموطنانی است که نام ایران و ایرانی را یدک می کشند اما بجای اینکه دست هموطنی را در غربت بگیرند پایش را می کشند و با لطایف الحیل، اندک اندوخته ای که به صد خون جگر فراهم شده است را با هزاران روش از چنگ هموطن خویش در می آورند و ناپدید می شوند. و مسافر بی پناه می ماند و بی پولی و خشم مغبون شدن در غربت و کلاهبردار می ماند و پول باد آورده ای که ماحصل اعتماد یک همخون و همزبان است و انتظار برای طعمه ای دیگر ….. پس شدیدا مراقب کلاهبرداران هموطن در سفرهای ترکیه باشید!

پیش از اینکه موضوع را بشکافیم ، متن ارسالی یکی از هموطنانمان را که دیروز برای ما ارسال شده است ، عینا در ادامه می آورم و سپس تجربیاتمان در برابر این کلاهبرداران را با هم به اشتراک خواهیم گذاشت .

 

آقای ضربی سلام

من از اعضای کانال شما هستم که از مدتها قبل همراه وبلاگ و سایتتون بودم و از زمان شروع بکار کانال هم عضو شدم . پارسال با استفاده از اطلاعاتی که از کانالتون گرفتم از طریق خودتون هتل رزرو کردم و به همراه همسر و دختر سه ساله ام سفری بسیار خوب به وان داشتم. با اینکه در شلوغترین ایام مسافرت کردم اما چون هتلم رو رزرو کرده بودم و اطلاعاتم کامل بود بدون مشکل رفتم و برگشتم اما امسال اتفاقی افتاد که در درجه اول تقصیر خودم و اعتماد بی جای من به شخصی بود که ادعا کرد هموطن من است و از من کلاهبرداری کرد.

ماجرا از این قرار است که در سفر پارسالم با خانمی بنام (ش.ج) آشنا شدیم (اسم ایشان در متن ارسالی کامل بوده است اما چون صحت و سقم داستان برای ما صد در صد شفاف نیست نام را ویرایش کرده ایم) – ایشان ادعا کردند که در ترکیه پناهنده هستند و برای گذران زندگیشان در ترکیه کارهای مربوط به توریستهای ایرانی را انجام می دهند. از ما قیمت هتلی را که از شما گرفته بودیم سوال کردند و با تعجب اظهار کردند که هتل را گران گرفته اید و من میتوانستم بسیار پایین تر از این برایتان رزرو بگیرم چون ساکن وان هستم . و باقی ماجرا را هم که خود در جریانید که با شما تماس گرفتم و بشدت به قیمت هتل اعتراض کردم !

القصه امسال قبل از ژانویه تصمیم گرفتم خودم لیدر سفر بشوم!

هفت نفر دیگر هم که از نزدیکان فامیلی همسرم بودند را هم ترغیب کردم و راضیشان کردم که با قیمت ارزان هتل خواهم گرفت و راضیشان کردم . با این خانم تماس گرفتیم. بسیار برخورد عالی داشت و قیمتی هم که عنوان کردند برای هتل …… نفری ۱۵ لیره کمتر از قیمتی بود که از شما گرفتم ! شماره حساب صرافی را در ایران دادند و من مبلغ کل را که حدود دو میلیون و سیصد هزار تومان می شد برای ایشان حواله کردم. بفاصله ی چند دقیقه فایل پی دی اف برای من فرستاد و گفتند این هم واچر هتل که همین الان رفتم و حضوری از هتل گرفتم !

شادمان از احساس پیروزی جمعیتی را با خودم برداشتم و در شلوغترین روزهای سال نو میلادی به وان رفتیم و زمانی که واچر را نشان رسپشن هتل دادم ، ابتدا نگاهی عاقل اندر سفیه بمن انداخت و  بلا فاصله به اتاقی رفتند و با آقایی که فارسی بلد بود برگشتند ……

انگار آب داغ روی سرم ریختند . ایشون گفت که شما سومین نفری هستید که از این واچر ها برایش ارسال شده است . این واچر از طریق ما صادر نشده و ما اتاقی نمیتوانیم به شما بدهیم. مشخصات اون خانم رو هم که گفتم گفتند نمیشناسیم. گفتم به پلیس زنگ بزنند اما خیلی محترمانه حالیم کردند که چون هیچ آدرس و نشانی از اون شخص ندارم باید مدت زیادی رو صرف شکایتم بکنم و عملا صرف نظر کردم. از هتل بیرون آمدیم . هر جا میرفتیم ظرفیتها تکمیل بود و سرگردان شده بودیم. بالاخره دلالی پیدا شد و ما را به هتل …… برد و دو اتاق به ما دادند با کلی منت و حدود دو برابر قیمت . زنگ زدیم از ایران به کارتمان پول واریز کردند و رفتیم از صرافی لیر گرفتیم با کارت شتاب آنهم بالاتر از قیمت واقعی ! ضرر پشت ضرر

بالاخره هر طور بود سفرمان به پایان رسید و برگشتیم اما علاوه بر اعصاب خورد کنی و ضرر مالی، حس تلخ مغبون شدن لحظه ای راحتم نمی گذارد.

تصمیم گرفتم مطلب را برای شما ارسال کنم تا اگر صلاح دیدید در کانال منتشر کنید که افرادی مثل من در دام این شیادان بظاهر هموطن نیفتند و مالباخته نشوند.

متشکرم

 

متنی که خواندید هر چند وقت یکبار با مضامینی کمابیش مشابه به دست ما می رسد. راستش را بخواهید ما هم زیاد نمیتوانیم راهنمایی در این موارد بکنیم چون پیگیری قضایی در ترکیه امری زمان بر و پرهزینه است و در داخل کشور نیز شکایت بجایی نمی رسد چون جرم در خارج از ایران اتفاق افتاده و شخص متهم هم معمولا آدرس و مکان ثابتی ندارد و قطعا از اسامی جعلی استفاده میکند . اما تصمیم گرفتم تا این مطلب را با دوستان در میان بگذارم تا حواسشان را جمع کنند و علاج واقعه قبل از وقوع نمایند !

برای اینکه احتمال کلاهبرداری را به حداقل برسانید توصیه های زیر را جدی بگیرید :

 • گول ارزانی غیر واقعی خدمات را نخورید و از اشخاص و موسسات معتبر خدمات بگیرید . در اکثر موراد قربانیان با مشاهده قیمتهای بسیار کمتر از واقعیت تطمیع شده و به دام کلاهبرداران می افتند.

 

 • احساسات ملی و میهنی و ناسیونالیستی خود را در حد معقول کنترل کنید . اکثر کلاهبرداران با استفاده از حس میهن پرستی و انساندوستی و هموطن بودن سر صحبت را باز میکنند و در فرصت مناسب ضربه ی کاری را وارد میکنند.

 

 • شما در سفر ترکیه فقط مسافر هستید و بس. مسئول نجات و کمک به افراد دیگر یا مدد کار اجتماعی نیستید . سودجویان با مظلوم نمایی و داستان های غیر واقعی از شرایط خودشان، سعی خواهند کرد احساسات شما را بر انگیخته کنند و فرصت تفکر منطقی را از شما بگیرند .

کلاهبرداری در ترکیه

 • هموطن یا غیر هموطن، در پرداخت یا ارسال پول بسیار دقت کنید و حساسیت بخرج دهید . ناراحت می شوند؟ بشوند. این حق شماست که از پولی که با زحمت درآورده و پس انداز کرده اید استفاده کنید و لذت ببرید. معمولا بعد از ارسال وجه، بازگرداندن آن تقریبا غیر ممکن و اگر هم ممکن باشد بسیار زمانبر و پر زحمت است .

کانال تلگرام ( سفر زمینی به ترکیه)

 • اکثر کلاهبرداران ، سعی میکنند با استفاده از محدودیتهایی که در ایران هست ، کلاه شما را بردارند. از پیشنهاد دریافت اقامت و پناهندگی تا دعوت به دیسکو و کارهای خلاف عرف و شرع کشور. در اینگونه موارد محکم و بدون تردید نه بگویید. بخاطر داشته باشید که این افراد عاشق چشم و ابروی ما نیستند که بی جهت خوبی را بما هدیه دهند . یک هدف دارند و آن هدف سو استفاده از ماست

کلاهبرداری از ایرانی ها در ترکیه

 • در درگیریهای ساختگی شرکت نکنید . هرگز بقصد جدا کردن دو نفر که به زبان شما حرف میزنند و در ظاهر با هم دعوا میکنند وارد میدان نشوید. هرگز دعوت کسی را (هر چند هموطن) به مکانهای ناشناخته و خلوت قبول نکنید

 

 • داشتن کارت ویزیتی بسیار جذاب دلیل بر اعتبار شخص نیست . گول اتاقهایی با عنوان دفتر کار و عناوینی همچون مدیر هتل و غیره را نخورید . هیچ مدیر هتلی در خیابان و دیسکو و لابی سایر هتلها دنبال مسافر نمیگردد

 

 • اعتبار کانالهای تلگرامی را نه با تعداد اعضا، بلکه با میزان بازدید پستها بسنجید. این روز ها رساندن اعضای کانالی به صد هزار نفر (بطور غیر واقعی) فقط نیم ساعت زمان می خواهد.

 

 • اگر از طریق اینترنت برای شما واچر هتل صادر می شود ، میتوانید با هتل تماس گرفته و اصالت واچر داده شده را استعلام کنید . هتلها در این مورد با شما همکاری خوبی خواهند داشت

 

 • هرگز بسته یا حتی مبلغی را از کسی بعنوان امانت نپذیرید. از افرادی که شما را ترغیب میکنند به خرید و فروش یا آوردن اقلامی به کشور که در ایران ممنوع است، همان لحظه دور شوید مانند افرادی که بشما پیشنها میکنند از ایشان اسلحه بخرید و در ایران بفروشید !

 

 • سود بالا بسیار وسوسه کننده است اما هیچ ارزانی بی علت نیست . به ارزانی خدمات بیشتر از گرانی آن مشکوک باشید و بر سر آسایش خود و خانواده تان در سفر بخاطر چند هزار تومان قیمت کمتر ، ریسک نکنید

و مخلص کلام اینکه : بسیار مراقب کلاهبرداران هموطن در سفرهای ترکیه باشید !

در هنگام فقدان یا سرقت پاسپورت یا پول (یا هر دو) در کشور ترکیه چه باید کرد ؟

2 دیدگاه‌ها

 1. در خصوص مشکل این دوستمون میخواستم سوال کنم آیا ایشون نمیتونن از صاحب شماره ی حسابی که در ایران پول رو واریز کردن شکایت کنن ؟

  • نه – چون در ایران پول بحساب صرافی واریز می شود و صرافی طبق درخواست مشتری پول را به صراف همکارش در خارج از کشور واریز می کند و شخص مقصد (که آنهم به تقاضای مشتری است) می رود و پول را میگیرد . بنابر این صرافی در حیطه ی کار خودش مرتکب خلافی نشده – چون بنا به درخواست مشتری مبلغی را حواله کرده است . شکایت در محل وقوع جرم یعنی در ترکیه امکانپذیر است که مستلزم صرف هزینه های بسیار بالا و زمان طولانی است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید