شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که اعتقادی به رزرو هتل ندارید و سیاست شما در مسافرت “میریم یه جایی پیدا می کنیم بالاخره” است. مطمئنا دلایلی هم برای این کارتان دارید . دلایل شما محترم است . اما دلایل منطقی برای رزرو هتل قبل ازسفر را هم بخوانید و سبک سنگین کنید که آیا مسافرت “همینجوری” بهتر است یا مسافرت با برنامه ریزی و رزرو مکان اقامتی.

اولین دلیل ( از یازده دلایل منطقی برای رزرو هتل قبل ازسفر) ، لزوم برنامه ریزی سفر است.

سفر ، با اینکه امری مفرح و جذاب است اما دغدغه های خاص خودش را دارد. یکی از این دغدغه ها یافتن محل اقامت مناسب است. شما با رزرو هتل یکی از مهمترین برنامه ریزی های سفر را انجام می دهید و خیالتان از بابت آن راحت است. حال می توانید به سایر امور بپردازید و نگران هتل نباشید.

دلیل دوم : واقعیت این است که اکثر ما برای سفر ، تعطیلات را انتخاب می کنیم.

از محل کارمان مرخصی نداریم یا بچه مدرسه ای داریم و هزار و یک دلیل دیگر .  و واقعیت دیگر این است خیلی ها مثل ما هستند . نتیجه اش می شود ترافیک بالای مسافر در روزهای تعطیل . نتیجه هم مشخص است. اماکن اقامتی خوب، زود پر می شوند . حال دو راه برای مسافری که بدون رزرو هتل به مسافرت رفته است وجود دارد .

اول اینکه در اماکن اقامتی بی کیفیت اقامت کند یا تن به گردی دندان دلالان بدهد و رقمی بسیار بالاتر خرج کند. با رزرو هتل از مضرات هتل گرفتن در روزهای شلوغ در امان خواهید بود و نیازی به التماس به رسپشن هتل ها ندارید.

دلیل سوم : این دلیل شاید مهمترین دلیلی باشد که برای ما ایرانی ها به چشم می آید.

شوربختانه قیمت ارز در کشور ما ثابت نیست و شوربختانه تر اینکه همیشه هم صعودی است! اگر شما قرار است یکماه دیگر به سفر بروید ولی هتل را امروز رزرو می کنید . قیمت ارز به قیمت روز را می پردازید. بنا بر این از افزایش قیمت ارز در روز سفر در امان خواهید بود.

چهارمین دلیل که باز هم برای ماها کاربرد دارد ! مسئله ی حمل پول است .

اکثر ما نمی توانیم از سیستمهای بین المللی حمل و نقل پول استفاده کنیم . بنا بر این تنها راه باقیمانده این است که برای سفر دلار بخریم و بصورت اسکناس نقد همراه ببریم که شما بهتر از من به مخاطرات این کار آگاهید. از آنجا که درصد بالایی از هزینه های سفر، مربوط به کرایه ی هتل است، زمانی که هتل رزرو می کنید، مبلغ را در کشور خودتان و به ریال می پردازید و در مقصد هزینه ای نخواهید پرداخت و لااقل می توانید از حمل بخشی از هزینه سفر بصورت نقد خودداری کنید.

دلیل پنجم این است که معمولا هتلها به آژانسها و موسسات توریستی که مدتهاست با آنها کار می کنند نگاه ویژه ای دارند .

بنا بر این اگر هتل خود را از موسسه معتبری خریداری نموده اید، و نقصی در کیفیت خدمات هتل مشاهده می کنید که با تذکر رفع نمی شود، می توانید از موسسه ای که هتل را از آنجا رزرو کرده اید درخواست رسیدگی کنید. معمولا پاسخ به درخواست این موسسات توسط هتلها فوری است. چون شما در حالت عادی برای هتل یک مسافر موقت هستید اما وقتی واچر به دست وارد هتلی می شوید، در اصل مسافر آژانس رزرو کننده محسوب می شوید . مطمئن باشید نگاه مدیران هتلها به مسافر حضوری و مسافری که از طرف آژانسی رزرو می شود یکسان نیست.

دلیل ششم صرفه جویی در زمان و انرژی شماست .

دو حالت را متصور شوید . حالت اول زمانی است که خسته از مسیر طولانی سفر، به مقصد رسیده اید . نیاز به استراحت دارید . کودک همراهتان برای دستشویی رفتن بی قراری میکند. چمدانهای سنگین را به دنبال خود می کشید و از بخت بدتان هوا هم یا چنان گرم است که رمقی برایتان بگذارید یا چنان بارانی می بارد که گویی سقف آسمان سوراخ شده است .

و شما به همراه خانواده در این حالت به چند هتل سر می زنید . اولی جا ندارد . دومی کثیف است . سومی از مرکز شهر دور است و چهارمی قیمت بالا به شما پیشنهاد می دهد اما در هر حال مجبورید یکی را انتخاب کنید.

حالت دوم این است که هتل را از قبل رزرو کرده اید و بلافاصله پس از رسیدن به مقصد اتاقتان را می گیرید و دوش میگیرید و استراحت میکنید و آماده  لذت بردن از وقت ارزشمند سفرتان می شوید. من انتخاب شما را نمی دانم اما انتخاب من قطعا حالت دوم است

دلیل هفتم مربوط به زمانی است که زمان پیک سفر نیست و هتلها هم جا دارند .

اما باز هم از زمانی که وارد هتل می شوید تا گرفتن اتاقتان زمانی که صرف می شود بسیار بیشتر از حالتی است که واچر هتل را در دست دارید . چه بسا مجبور باشید که قیمت اتاق را به ارز آن کشور بپردازید و در این حالت ، باید اول بدنبال صرافی و چنج ارز باشید .

ضمنا هتلها در مورد مسافری که با واچر سفر کرده است جساسیتی در مورد نگهداشتن پاسپورت مسافرین ندارند چون مبلغش تسویه شده ،اما در هنگام مراجعه حضوری یا باید پاسپورتها در اختیار هتل بماند یا کل مبلغ را در لحظه ی ورود تسویه کنید.

دلیل هشتم هر چند بسیار نادر است اما تعداد آن قابل توجه است .

اگر چیزی در هتل گم کردید یا وسیله ای را جا گذاشتید و بعد از برگشت یادتان افتاده است، اگر مسافر حضوری بوده اید معمولا باید فراموشش کنید. اما اگر هتل را از موسسه معتبری رزرو کرده اید، می توانید سریعا از آنها درخواست پیگیری کنید . این موسسات با هتلها ارتباط لحظه به لحظه دارند و می توانند ترتیبی بدهند تا وسیله ی مفقود شده شما اگر در هتل پیدا شود ، با مسافر بعدی آن موسسسه ، به دست شما برسد.

هنوز دلایل منطقی برای رزرو هتل قبل ازسفر برای شما قانع کننده نیست ؟ پس ادامه می دهیم

دلیل نهم که اکثرا مسافرین از آن برداشت نادرست دارند مسئله قیمت است.

اکثر ما تصورمان بر این است که اگر خودمان برویم و حضوری هتل بگیریم ، قیمتش کمتر از رزرو همان هتل است . این مسئله به هیچ عنوان درست نیست. هتل به مسافر قیمت مصوب حضوری را ارائه می کند ، در صورتیکه قیمتی که همان اتاق به موسسه توریستی داده می شود ، بدلیل تعداد بالای مسافر، کمتر از قیمت مسافر است.

بطور کلی آژانسها دو نوع قیمت هتل دارند. قیمت نت و قیمت مسافر – قیمت مسافر معمولا همان قیمتی است که در هنگام مراجعه مسافر به هتل به وی ارائه می شود و قیمت نت قیمتی است که هتل به آژانسها می دهد. بنا بر این سود آژانسها از رزرو هتل توسط مسافر پرداخت نمی شود و توسط هتل تقبل می شود و نتیجه این است که قیمت ارائه شده برای رزرو همان قیمت حضوری (و در برخی از موارد کمتر از قیمت حضوری) است .

دلیلش این است که آژانس مسافرتی می تواند به صلاحدید خود، از دریافت قسمتی از پورسانتی که هتل برایش در نظر گرفته صرف نظر کند. در کل اگر از جای معتبری هتل رزرو می کنید مطمئن باشید که گرانتر از قیمت واقعی به شما نخواهند داد . چون هیچ موسسه معتبری حاضر نیست اعتبار و سابقه کاری را بخاطر اندکی مبلغ اضافه ، خراب کند . مواردی از دریافت اضافه از مسافر که شنیده ایم و شنیده اید، مربوط به رزرو از طریق افراد بدون پشتوانه اعتباری و موسسات غیر مجاز است.

دلیل دهم کمی معنوی است !

شما با رزرو هتل از موسسات مسافرتی وطنی، هزینه اضافه ای نمی پردازید، اما دستمزدی که از این کار نصیب موسسات توریستی کشور می شود صرف اشتغال هموطن خودمان می شود. بجای سود رسانی اضافی به شهروندان یک کشور دیگر، این مبلغ صرف سرپا نگهداشتن بدنه ی نحیف صنعت گردشگری کشورمان و درآمد شاغلان این صنعت می شود . البته این مبلغ، آنچنان که تصور می شود زیاد نیست و در مقابل مسئولیتی که این موسسات می پذیرند و زحمتی که می کشند و در مقایسه با هزینه های سرسام آور آژانسهای معتبر، رقم بسار ناچیزی است.

در نظر بگیرید که وقتی آژانسی هتلی را گارنتی می کند ، پول اتاقها را از مدتها قبل پرداخته است و هتل در قبال خالی ماندن اتاقها مسئولیتی نمی پذیرد و اکثر موسسات ، بخاطر همین طرز تفکر “میریم یه جایی پیدا میکنیم” ضررهای هنگفتی متقبل می شوند . رزرو هتل از یک موسسه ی معتبر یک رابطه ی برد  – برد است. شما هزینه اضافی نپرداخته اید اما هزینه ای که از طرف هتل بابت این کار پرداخت می شود ، بهانه ی اشتغال و در آمد هزاران نفر از هموطنان خود ماست که در این عرصه ی پر زحمت فعالیت می کنند .

یازدهمین دلیل و به نظر من مهمترین دلایل، این است که شما از تجربه و مهارت افرادی استفاده می کنید که سالهاست کارشان این است .

مقصد شما را بخوبی می شناسند و از نقاط قوت و ضعف هتلها بسیار بیشتر از شما آگاهند . اگر شما یکبار قصد مسافرت به مقصدی را دارید ، افرادی بارها و بارها به آن مقصد سفر کرده اند و از خواست مسافرین آگاهی بیشتری دارند و متوجه هستند که آیا قیمتی که برای هتل تعیین شده است واقعا ارزش پرداخت برای آن هتل را دارد یا خیر . مسیر های رفت و آمد هزینه دارد یا خیر . کیفیت خدماتی مانند صبحانه و اینترنت قابل قبول هست یا خیر . و بنظر من با اطمینان به این تجربه ها ، مطمئنا ضرر نخواهید کرد.

مطالعه کنید :

بالاخره هتل رزرو کنیم یا خیر؟

خطای محاسباتی در هنگام رزرو هتل

نمی دانم دلایل منطقی برای رزرو هتل قبل ازسفر شما را قانع کرده است یا نه. اما تاکید میکنم که :

رزرو هتل یک کار تشریفاتی نیست . یکی از ارکان سفر است . و با رزرو هتل قبل از سفر آرامش و امنیت خاطر را برای خود و همسفرانتان تضمین خواهید کرد . سفر خوبی برای شما آرزو میکنیم

کانال تلگرامی سایت سفر زمینی به ترکیه

6 دیدگاه‌ها

  1. سلام.
    من از سایت دیوار تور پیدا کردم و گفتن که کپی گذرنامه هارو بفرستم تا واچر صادر کنن.آیا میشه اعتماد کرد و پول فرستادتا واچر صادر بشه؟واگر هتل مقصد گفت جعلی هست چه بایدکرد؟

    • سلام – در مورد آگهی های بی نام و نشان واقعا نمیشه اعتماد کرد – در چنین مواردی بهتره آدرس ثابت ازشون بخواین و اگر آژانس معتبر بود اعتماد کنید در غیر اینصورت خیر

  2. سلام خسته نباشید اگر کسی قصد رفتن به وان با قطار داشته باشه و بعدش بخاد بره ترابوزان و دو شب هم باتومی بمونه وباقطار هفته بعد وان برگرده امکان هماهنگ کردن هتل و بلیط قطار برای شما هست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید