خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان – ارسالی خانم کتی

خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان : با سلام و احترام خدمت آقای ضربی و دیگر دوستان بسیار محترم که سفرنامه هایشان خیلی زیاد به ما کمک کرد که سفر خوبی امسال نوروز به وان داشته باشیم.

امسال نوروز با توجه به بودجه خانواده تصمیم به سفر به وان گرفتیم و چون اصرار من بر این سفر بود تقریبا از بهمن ماه شروع به جستجو در نت کردم. در همین آغاز بگویم من علی رغم ارسال پرسش برای آقای ضربی اشتباه بزرگی مرتکب شدم، ایشان توصیه کردند که می توانیم خودمان به راحتی به وان سفرکنیم و نیازی نیست که به خاطر ترس از مسلط نبودن به زبان ترکی حتما با تور مسافرت کنیم. تقریبا هیچ نیازی به زبان ترکی ندارید چون تقریبا تمام خیابان های وان پر از هموطنان ماست که از تبریز و یا ارومیه و خلاصه از دیگر شهرهای ترک زبان آمده اند و به راحتی می توانند راهنمایی تان کنند.

خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان

خلاصه ما با راهنمایی یکی از آژانس های تهران که ظاهرا سابقه زیادی در بردن تور به وان داشتند راهی سفر شدیم، در همین جا لازم است از پرسنل آژانس ………… تشکر کنم چون دقیقا تمام مواردی که در قرارداد ذکر کرده بودند را اجرا کردند. پنجشنبه ۲۷ اسفند با تماس تلفنی از طرف آژانس سفر را با توجه به وضعیت هوا که برفی بود ۲ ساعت زودتر شروع کردیم. اتوبوس در ترمینال غرب منتظر بود، صندلی ها راحت و از هواپیما راحت تر ، چون فاصله صندلی ها با هم استاندارد و خوب بود. در تبریز به دلیل گیر کردن اتوبوس ها مجبور شدیم اتوبوس را عوض کنیم.

ما از مرز بازرگان به وان رفتیم ظاهرا با توجه به اینکه اتوبوس نمی تواند از مرز رازی برود این تصمیم گرفته شده بود. با توجه به فصل مسافرت مرز بسیار شلوغ بود و دقیقا ۵ ساعت در مرز معطل شدیم ولی سالن گرم بود و جای نشستن وجود داشت. حتما توصیه می کنم به سفارش سفرنامه ها گوش کنید و خروجی را در شهر خودتان بریزید. ( شماره حساب خروجی مرز بازرگان و رازی متفاوت است بسیاری از همسفر ها درآنجا به خاطر عدم توجه به این موضوع دچار مشکل شده بودند).

بعد از گذشتن از مرز مجددا سوار اتوبوس شدیم ،

هوا سرد بود و برف مختصری می بارید ولی مسیر زیبا بود و به قول ما ایرانی ها جاده سبک بود و ما زودتر از تصورمان به وان رسیدیم. شهر وان برخلاف تصورم شهر بزرگی است . البته مراکز خرید  بیشتر در دو خیابان اصلی جمهوریت و کاظم پاشا متمرکز هستند. هتل ما هتل اورارتو بود، به دلیل برنامه های نوروز که شبها از ساعت ۹ اجرا می شد، هتل خوبی بود نسبتا هم نزدیک به مراکز خرید بود ولی مثلا در مقایسه با هتل آکدامار یا هتلی به نام رز می توان گفت کمی دور هم بود.

هتل اورارتو وان -خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان

نمای شهر از پنجره اتاق هتل اوراتو

با توجه به صحبت هایی که با بعضی از همسفرها می کردم به نظرم هتل های سه ستاره و ۴ ستاره هیچ تفاوتی در ارائه خدمات نداشتند. صبحانه هتل منو باز بود و شام شامل سوپ و یک نوع غذا و سالاد و سر میزها قبل از نشستن پر از باقلوا های بسیار خوشمزه. در همین جا اکیدا توصیه می کنم تصورتان از شهرهای آنتالیا و استانبول را کنار بگذارید و به وان نگاه دیگری داشته باشید.

گرچه از لحاظ تمیزی و زیبایی وان با آنتالیا ، کمر، کوش آداسی  و ازمیر قابل مقایسه نبود به همان اندازه مهربانی مردمش هم قابل مقایسه نبود، وان مردمی بسیار مهربان، خون گرم و آرام دارد که هیچ گونه تصمیمی برای اینکه کلاه سرتان بگذارند ندارند. در اغلب فروشگاه ها به محض اینکه احساس کنند خسته ای برایت چایی می آورند ، همان چایی که در استانبول مجبور به پرداخت حد اقل ۳ لیر هستید!!

روز نخست پس از تحویل اتاق به رستورانی روبه روی هتل رفتیم و غذاهایی شامل سالاد کاهو و چند جور ترشی و با مخلفاتی که به قول خودشان مجانی( فارسی یاد گرفته اند در اکثر مکان های عمومی ) کباب ترکی و کبابی که مثل کباب کوبیده بود ولی اسمش را نفهمیدم از روی عکس انتخاب کردیم مبلغ ۳۰ لیر شد. دوغ های وان بی نظیر بودن . حتما امتحان کنید.

رستوران های معروف وان

خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان

بعد از دو ساعتی استراحت چون اطلاعی از مراکز خرید نداشتیم از پله های های که تقریبا از همه طرف قابل دسترسی بود وارد مرکز خرید زیرزمینی شدیم.

راستش خیلی توی ذوقمان خورد چون فکر کردیم مراکز خریدش همین است و تعجب از اینهمه تعریف که شنیده بودیم کردیم . البته بسیاری از همسفرهایمان خریدهای خیلی خوبی مخصوصا روتختی و ..

از همین مراکز زیرزمینی ،انجام داده بودند. اما اگر به دنبال مراکزی هستید که برندهای معروف در آنجا قراردارد به خیابان جمهوریت و مرکز خرید new AVM بروید. خرید از مراکز LC wakiki  و دفکتو رو از دست ندهید . و حتما حتما توجهی به تفاوت قیمت روتختی در ایران و  آنجا داشته باشید.

نمایندگی ال سی وان

روز دوم به همراه تور به خانه گربه ها رفتیم علی رغم برفی بودن هوا هم جاده بسیار زیبا بود هم دیدن گربه های سفید وان که چشم های دورنگی دارند خالی از لطف نبود، و از آنجا به اسکله رفتیم و با توجه به توصیه های فراوانی که در سایت شده بود از ساندویچ ماهی هم بهره مند شدیم

همان ماهی هایی که با قیمت گزاف در استانبول قابل دسترسی است تنها با ۹ لیر به همراه دوغ و یا نوشیدنی دیگری که به قول خودشان آب شلغم بود دلپذیر بود. البته وقتی نوشیدنی رو آوردند با توجه به برچسب روی شیشه به نظرم آب هویج قرمز بود . ولی مزه خیلی خوبی داشت. حتما امتحان کنید.

کلیسای آکدامار

روز سوم هم به همراه تور به جزیره آکدامار رفتیم .

اکیدا توصیه می کنم همه وقت خودتان را به خرید نگذاشته و از این جزیره زیبا بازدید کنید اگر با گروه تور بروید گرچه ممکن است از لحاظ قیمتی کمی گران تر باشید ولی بیشتر خوش می گذرد.

جزیره آکدامار

چند نکته را به طور خلاصه برایتان می نویسم و پیشنهاد می کنم سفری به وان داشته باشید:

کانال تلگرام راهنمای سفر زمینی به ترکیه

۱ – هتل های سه ستاره و چهار ستاره تقریبا فرقی با هم نمی کنند پس هتل با قیمت مناسب تر را انتخاب کنید.

۲ – اکر تصمیم به خرید از فروشگاه میگروس را دارید حتما لیر به همراه داشته باشید. در آن فروشگاه دلار قبول نمی کنند و وقتی مجبور می شوید وسایلی را که مدت زیادی وقت صرف انتخابشان کردید را برگردانید، تاسف بار است.

۳ – حتما حتما از رستوران های آنجا استفاده کنید، کباب ترکی، مرغ های گردان بسیار خوشمزه هستند

۴ – اگر اهل شیرینی هستید حتما باقلوا های آنجا را امتحان کنید.

۵ – نگران زبان نباشید. مردم وان هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند. اگر چند جمله ترکی یاد بگیرید بسیار کاربردی تر است.

۶ – کوچک در آنجا همان کوچک و بیوک به معنی بزرگ است. ( وقتی با سه عدد ساندویچ بسیار بزرگ و نوشابه غول پیکر در کینگ برگر مواجه شدیم کلمه بیوک دیگر فراموشمان نمی شود!!!)

 

نمایندگی برگر کینگ در وان - خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان

۷ اگر در روزهایی به غیر از تعطیلات به وان بروید در مرز معطل نمی شوید.

۸ – خرید های خود را در چمدان ها تقسیم کنید و لباسهایی رو که استفاده کردید و یا مارک آنها را جدا کردید در روی چمدان قرار دهید.

۹ – به ارزیاب ها احترام بگذارید، با کوچکترین بی احترامی تمام وسایلتان زیر و رو می شود. انصافا کارشان بی زحمت نیست.

توصیه های عمومی برای خرید بهتر در ترکیه

برایتان سالی پر از سلامتی و سفرهایی بی خطر و به یاد ماندنی آرزومندم

15 دیدگاه دربارهٔ «خاطرات و توصیه های سفر نوروزی وان – ارسالی خانم کتی;

 1. سلام

  روز خوش جناب ضربی

  یه سوال داشتم : از شهر وان به استانبول قطار هم هست؟ سایتی هست که بشه ازش اطلاعات بدست آورد ؟

 2. سلام من دیروز اومدم از وان از سایت شما بسیار سممنونم خیلی به درد خورد و عالی بود یه سوال داشتم موقع برگشتن ما سه نفر بودیم بچه ام خانوم و من …یه نفر جلو تر از ما با ارزیاب دعواش شدم اونم اصلا وسایلمون دیده ندیده به دو نفرمون مهر زد معافیت 95 …این چه عواقبی داره ؟

  1. یعنی شما از معافیت کالای ئهمراه مسافر در سال 95 استفاده کرده اید و تا آخر سال نمیتوانید مجددا از این معافیت (300 دلار) استفاده کنید

 3. سلام خسته نباشید تو سایت LC Waikiki  قیمت یه کفش رو دیدم نوشته 290,000/00 IRR

  این قیمتش چنده به پول ایران؟؟؟؟

 4. باسلام و عرض ادب . من می خواهم با خودرو شخصی خودم به وان از تهران بیام از تبریز بیام بهتره یا از ارومیه؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *