اگر گوشی موبایل در سفر خارجی گم شد یا به سرقت رفت چه باید بکنیم ؟ در زمانی نه چندان دور تلفن همراه صرفا وسیله ای بود برای تماس های ضروری و یا ارسال و دریافت پیام کوتاه.

گوشی های مورد استفاده ی عموم نیز عمدتا گوشیهای ارزان قیمتی بودند که فقط برای همین دو منظور استفاده می شدند. اگر گوشی مفقود می شد یا به سرقت می رفت، ضرر مالی قضیه آنچنان چشمگیر نبود و صاحب سیمکارت معمولا زحمت پیدا کردن آن را بخود نمی داد، راهکار ساده در این موارد ، مراجعه به مخابرات و سوزاندن سیمکارت و اخذ یک سیمکارت جدید و یک گوشی ارزان قیمت دیگر بود…..

 

اما الان اوضاع کمی متفاوت است ، گوشی موبایل علاوه بر اینکه قیمت نسبتا بالایی دارد ، و علاوه بر انجام وظایف قبلی نیاکان خود، منبع مهمی از اطلاعات ضروری ماست، ارتباط با اینترنت و شبکه های اجتماعی و افزوده شدن قابلیتهایی چون دوربینهای پیشرفته عکاسی و فیلمبرداری، باعث شده است تا گوشی تلفن همراه به یکی از ضروریات زندگی ما بدل شود که جایگزینی برای آن متصور نیست .

 

و فاجعه زمانی رخ می دهد که گوشی همراه ما گم شود یا به سرقت برود ،

علاوه بر ضرر مالی، انبوهی از اطلاعات شخصی را از دست می دهیم که برخی از آنها علاوه بر جنبه ی مالی ، ضرر های بسیار بزرگتری را به مالباخته تحمیل می کنند. و عمق این فاجعه زمانی بیشتر می شود که این اتفاق در کشور دیگری بیافتد که برای تفریح یا کاری ، زمان اقامت ما در آن بسیار کوتاه است.

 

بهترین راهکار، این است که تا حد ممکن از افتادن چنین اتفاقی پیشگیری کنیم . یعنی گوشی را چون جان شیرین! محافظت کنیم که گم نشود و به سرقت نرود. و علاوه بر این، تمهیداتی اتخاذ کنیم تا در صورت وقوع چنین حادثه ای، ضرر وارده را به حداقل برسانیم یا احتمال بازگشت گوشی را بالا ببریم. در زیر به تعدادی از این راهکارهای احتیاطی اشاره میکنیم :

۱ – در سفر های خارجی سعی کنید تا حد ممکن از گوشی برای صحبت تلفنی استفاده نکنید.

اگر مجبور به انجام چنین کاری هستید، تا حد ممکن در کوچه و خیابان این کار را نکنید. و در صورت لزوم هندز فری به همراه داشته باشید و برای صحبت، گوشی را از جیب یا کیف خارج نکنید . از حمل و نقل و استفاده از گوشی های گرانقیمت توسط کودکان و افراد سالمند خودداری کنید .

۲ – در هنگام استفاده از گوشی در کوچه و خیابان، حواستان به اطراف باشد . خصوصا موتور سواران. اگر مجبور به استفاده هستید، ترجیحا از کنار دیوار پیاده رو حرکت کنید و سعی کنید استفاده از گوشی یا صحبت با آن را به حداقل زمان ممکن برسانید . اگر گوشی شما گرانقیمت است تا حد ممکن در اماکن عمومی آن را مخفی نگه دارید. از دادن گوشی به افراد غریبه (مثلا برای اینکه از شما عکس بگیرند) خودداری کنید . اگر چنین کاری کردید سعی کنید تا حد ممکن از خانمها یا افراد مسن برای این کار کمک بگیرید. افراد با اضافه وزن زیاد نیز گزینه ی مناسبی هستند.

۳ – شبکه های اجتماعی را در حالت ورود آنلاین نگه ندارید . به محض اینکه کارتان (مثلا با تلگرام) تمام شد، از اکانتتان خارج شوید . ورود با پسورد دو مرحله ای را حتما فعال کنید و برای آن کلمات عبور مناسب انتخاب کنید. با انجام این کار، در صورت فقدان یا سرقت گوشی، حداقل نگران اکانتهای شبکه های اجتماعی خود نخواهید بود. اگر چنین نکرده اید بلافاصله بعد از فقدان یا سرقت گوشی، از طریق گوشی دیگری، تمام نشست های فعال را خاتمه داده و رمزهای عبور را تغییر دهید.

۴ – قبل از سفر تمامی عکسهای خانوادگی و خصوص را از گوشی به یک وسیله ذخیره سازی دیگر (مانند هارد قابل حمل) منتقل کرده و این عکسها و همچنین فایلهای شخصی را از گوشی حذف کنید .

۵ – از تمام برنامه هایی که به نحوی حامل اطلاعات شخصی و مالی شما هستند قبل از خروج از کشور خارج شوید . مانند اپلیکیشن بانکها و نرم افزار های پرداخت آنلاین . در طول سفر نیز تا حد ممکن از آنها استفاده نکنید .

۶ – چون در طول سفر احتمالا از اینترنت رایگان هتلها استفاده خواهید کرد، در نظر داشته باشید که امنیت هیچ وای فای رایگانی صد در صد نیست! عوض کردن رمز ها شاید کاریست که بسیاری از ما آن را سرسری میگیریم اما توصیه میکنم در طول سفر به طور منظم رمز های خود را عوض کنید . نرم افزارهایی که نام کاربری و رمز شما را ذخیره میکنند مجددا کنترل کنید و از عدم ذخیره پسوردها مطمئن شوید .

۷ –  یک کارت ویزیت هتل را همان لحظه ی اول بگیرید و در جلد قاب گوشی خود بگذارید . این کار باعث می شود تا اگر گوشی شما گم شد یا آن را در محلی جا گذاشتید،  یافتن شما آسانتر و سریعتر باشد.

۸ – برای ورود به صفحه ی اولیه گوشی رمز مناسب بگذارید و اگر گوشی شما مجهز به سنسور اثر انگشت یا تشخیص چهره هست حتما آن را فعال کنید. این کار باعث می شود تا سارق گوشی شما نتواند بسادگی گوشی را باز کند و شما برای یافتن آن زمان بیشتری خواهید داشت .

۹ – از نرم افزار های رد یاب گوشی حتما بهره بگیرید. شماره سریال IMEI گوشی را حتما بخاطر سپرده و یا یادداشت کنید. این کد را با شماره گیری #۰۶#* در موبایل خود می توانید به دست آورید.

اگر گوشی موبایل در سفر خارجی گم شد یا به سرقت رفت :

مسیرهای تردد شده را مجددا طی کنید . فروشگاهها و اماکنی را که رفته اید مجددا مراجعه و سوال کنید . سعی کنید از طریق یک فرد بومی با شماره خودتان تماس بگیرید و اگر خوش شانس باشید و گوشی شما را کسی پیدا کرده باشد که قصد پس دادنش را داشته باشد، معمولا صحبت با فرد بومی همان منطقه سریعتر شما را به نتیجه خواهد رساند. سعی کنید اولین مکالمه را ضبط کنید.

 اگر گوشی شما به سرقت رفت، اولین توصیه ام این است که با سارقین درگیر نشوید، گوشی هر چقدر ارزشمند باشد با ارزش تر از جان شما نیست و سارقین معمولا ابایی از آسیب رساندن جانی به شما ندارند . بلافاصله بعد از سرقت با پلیس تماس بگیرید . اگر قرار شد به اداره پلیس مراجعه کنید سعی کنید با فردی بومی یا آشنا به زبان محلی بروید .

امیدواریم با رعایت نکات فوق، احتمال افتادن چنین اتفاق تلخی برای شما به حداقل برسد.

توصیه برای مطالعه بیشتر : امن ترین وکم خطر ترین صندلی هر وسیله نقلیه کدام است؟

 

کانال تلگرام راهنمای سفر زمینی به ترکیه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید