TAX FREE یا “خرید بدون مالیات” چیست ؟ مالیاتی را که موقع خرید پرداخت کرده ایم از کجا و چگونه باید پس بگیریم؟

بر خلاف کشور ما، قوانین مالیاتی در اکثر کشورها بسیار سختگیرانه عمل میکند . نتیجه ی چنین تفاوتی را بسادگی در سفر به ترکیه حس خواهید کرد . گرانتر بودن کالاهای وارداتی  (مثلا یک گوشی موبایل) بیانگر این موضوع است که این گوشی بطور قاچاق وارد کشور ما شده و طبیعتا با قیمت پایین تری عرضه می شود اما همان گوشی در ترکیه ، بدلیل اخذ کامل هزینه های گمرکی و مالیات، قیمت بالاتری دارد.

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا اکثر هموطنان در هنگام عبور از مرز چند باکس سیگار به همراه دارند؟ عجیب نیست که سیگار تفاوت قیمتی چند برابری در دو کشور همسایه داشته باشد؟ دلیلش واضح است. دولت ترکیه از خرید و فروش سیگار و واردات آن مالیات میگیرد اما در کشور ما سیگار جزو اقلامی است که در سطح وسیع بطور قاچاق وارد کشور  می شود و به همین خاطر قیمتی نازل تر دارد.

اگر مطلب قبلی سایت در مورد مالیات را مطالعه کرده باشید میدانید که در اکثر مواقع ، شما در هنگام خرید ، مالیات آنرا نیز می پردازید (همانند مالیات بر ارزش افزوده در کشور خودمان) . برخی کشور ها از جمله ترکیه برای جذب بیشتر توریست اقدام به وضع قانونی کرده اند که توریست ها مالیات نپردازند (یا حداقل کمتر بپردازند) و به این قانون TAX FREE یا “خرید بدون مالیات” اطلاق می شود.به این صورت که در زمان خروج از ترکیه مقدار مالیاتی را که در زمان خرید پرداخت کرده اید نقدا به شما عودت داده می شود .

قانون تکس فری

مالیات برای هر گروه کالایی متفاوت است اما از آنجا که اکثر خرید ایرانیان از ترکیه پوشاک است ، در منابع مختلف عنوان می شود که شما میتوانید به ازای ۱۰۰۰ لیر ۸۰ لیره پس بگیرید ! اینطور نیست و میزان مالیاتی که به شما باز گردانده می شود بر اساس نوع جنس خریداری شده متفاوت است . بنابراین اگر شما یک ساک پوشاک پر کرده اید و همراهتان لوازم آرایشی و بهداشتی (با ارزش یکسان) ، انتظار نداشته باشید که به هر دو شما مبلغ یکسانی برگردانده شود.

بگذارید اول کار خیال مسافران زمینی را راحت کنم ! در مرز های زمینی (در حال حاضر) امکان پس گرفتن مالیات وجود ندارد و چنین کاری فقط برای مسافرین هوایی امکان پذیر است آنهم بشرطها و شروطها !

خرید بدون مالیات در ترکیه

اولین شرط اینست که شما از فروشگاههای خاصی خرید کرده باشید که با سیستم TAX FREE کار میکنند . این فروشگاهها معمولا روی درب ورودی یا بالای صندوق اعلانی با همین مضمون دارند (از این امکان به عنوان تبلیغات برای فروشگاهشان نیز استفاده میکنند ). مشابه برچسبهایی که در ایران روی درب فروشگاهها مشاهده میکنید که مثلا (طرف قرار داد با بانک فلان یا اداره ی بهمان !)

شرط دوم اینست که شما قصد استفاده از این امکان را داشته باشید . بنابر این فقط خرید از فروشگاههای یاد شده کافی نیست. باید هنگام پرداخت بهای اجناس ، به فروشنده بگوئید که فاکتور مخصوص TAX FREE می خواهید. ممکن است اطلاعاتی از شما خواسته شود یا فرم خاصی را مجبور باشید پر کنید. پاسپورتتان را حتما همراه داشته باشید.

شرط سوم اینست که حداقل خرید شما مبلغ ۱۰۰ لیره ترک باشد و برای مبالغ خرید کمتر از این انتظار برگشت مالیات نداشته باشید.

شرط چهارم هم  این است که مسافر باشید .مفهوم مسافر (در ترکیه) این است که از اقامت شما در ترکیه بیش از ۳ ماه نگذشته باشد

اگر همه شرایط فوق را دارید باید اجناسی را که با فاکتور TAX FREE خریده اید در چمدان یا ساک (یا گروه) جدا قرار دهید . ممکن است ارزیاب فرودگاه بخواهد اجناس اظهار شده در فاکتور را مطابقت بدهد .

پس گرفتن مالیات خرید برای مسافران

معمولا صف برگشت مالیات در فرودگاه بسیار شلوغ است و باید چند ساعت زود تر از ساعت پرواز به فرودگاه بروید . کارمندان مربوطه هم به هیچ عنوان عجله ای نشان نمی دهند . دلیلش هم واضح است. آنها چندان تمایلی به برگشت مالیات ندارند. صبور باشید و با حوصله و با توجه به راهنمایی های مسئولین گیت پرداخت عمل کنید.

مبلغی را که پس می گیرید ممکن است با محاسبات شما جوردر نیاید. اعتراضتان بی فایده است. همانی را که پرداخت میکنند بگیرید و سریع به پروازتان برسید.

قبل از سفر به ترکیه حتما سری به کانال تلگرام راهنمای سفر به ترکیه بزنید.

موفق باشید

خرید و فروش طلا در ترکیه

8 دیدگاه‌ها

 1. یکی از بهترین مطالب سایت که امیدوارم دوستان هم تجارب شخصی خودشونو در اختیار جناب ضربی قرار بدهند تا مطلب کاملتر و کاربردی تر شود..

  با تشکر از آقای ضربی عزیز

 2. اتفاقا ۳ سال پیش من همراه با خانواده ام به استانبول سفر کردیم و کلی هم خرید کردیم تو یکی از خریدامون که تو وایکی کی کی کردیم مبلغش رو یادم نیست ولی فروشنده کلی توضیح داد که مثلا این فاکتورارو بدین فرودگاه اونجور که اون حساب کرد نزدیک ۳۰ دلار باید بهمون برمیگردوندن ما هم کلی خوشحال شدیم که چه خوب خرید کردیم هم تو حراج ارزون خریدیم هم مالیات رو پس میگیریم از فرداش هرجا کا فاکتور تاکس فری میدادن ازشون میگرفتیم. موقع برگشت لیدرمون هم مارو برد قشنگ دم باجه تکس فری خیلی هم خلوت بود اتفاقا اونجاکلی معطلمون کردن ما هم خوشحال که الان ۵۰ دلاری برمیگردونه. خانمی که اونجا بود اخر سر یه ۵ دلاری بهمون پس داد. هرچی هم اعتراض کردیم اصلا جوابمونو نداد گفت همینه. در صورتی که تو فاکتور قشنگ مبلغی که باید به ما میدان قید شده بود ولی قشنگ کلاه گذاشتن سرمون. لیدرمون هم گفت متاسفانه این به خاطر اینه که سفارت ایران اصلا از ایرانیا پشتیبانی نمیکنه و ولشون کرده به امان خدا اینا هم به راحتی سرماها کلاه میزارن.

 3. با درود به همه عزبزان در رابطه با تکس فری باید توضیح بدهم من در سال ۹۴ از این امکان استفاده کردم ولی مشکلی که پیش آمد این بود که بار ما را همراه همان پرواز نفرستادند و شرکت هواپیمایی هم هرچند همکاری کردند ولی هیچ مسئولیتی را قبول نکردند و چند روز بعد دوباره به فرودگاه رفتم و بارها را تحویل گرفتم ویک هزینه و وقت اضافی به من تحمیل شد و مقداری هم خسارت به محموله وارد شده بود نتیجه اینکه اگر رقم بالا باشد ارزش دارد درغیر اینصورت ارزش برگشت مالیات را ندارد موفق باشید 

 4. با سلام 

  ما تو سفر به استانبول در همین مهر ۹۵ متاسفانه مشکلی پیش اومد که خواستم بعنوان تجربه برای سایر هموطنان که قصد سفر به ترکیه را دارند بگم

  تو فروشگاه ال سی وا کی کی

  خانم کیفش رو لحظه ای تو سبد خرید میزاره بعد چشمتان روز بد نبینه یک خانم که بعدا در دوربین فروشگاه دیدیم به همراه سه خانم دیگه کیف را بر میدارند و حدود ۴ هزار لیر را خالی میکنند. سریع متوجه شدیم ولی بدلیل عدم همکاری نگهبان فروشگاه و یا خدای ناکرده همکاری با اونا دزدان را نگه نداشتن و هرچه گفتیم در را ببندند قبول نکردن. بعدا تو فیلم دیدیم که همون سه نفری که با اصرار نگهبان اونا رو گشته یعنی کیفشان را نگاه کرده همون بودن. یعنی اگر اول در بسته میشد و کمرا دیده میشد دیگه اونا نمیتونستن انکار کنن.

  به پلیس هم گفتیم ولی خوب فعلا افاده ای نکرده

  پس خودتو باید مواظب باشید. دیگه توصیه ای نمیکنم چون تو سایت به حد کافی توصیه شده.

  اخیرا هم بخاطر این جنگهایی منطقه ای دزد از کشورهایی مجاور اومده و زیاد شده

 5. سلام ، من یه سوال دارم در این خصوص که اگر یه مسافر در یک سال یک بار برود و ۳۰ کیلو گرم لباس یک شکل با خودش بیاور و در همان سال دوباره برود و این بار ۳۰ کیلو لوازم آرایشی بیاور از نظر مقررات حمل و نقل  هوایی و فرودگاهی و سایر تشریفات این کار چه مراحلی را باید طی کند و اینکه اصلا این کار شدنی هست یا خیر

  ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. منم تجربه خودم رو بگم از سفری که دو ماه پیش داشتم به استانبول.

  مقداری خرید کردم از فروشگاه ماوی و ال سی و آدیداس و از همشون تکس فری رو گرفتم (نیاز به اصل پاسپورت نبود و همه با عکس پاسپورت که رو موبایلم داشتم قبول میکردن). جمعا عددی که رو فاکتورها به عنوان مالیات نوشته بود میشد حدود ۸۰ لیر.
  فرودگاه ما صبیحا بود، از اطلاعات پرسیدیم که کجا باید بریم برای پس گرفتن مالیات، به یه جایی اشاره کرد و ما رفتیم بپرسیم که باید چه کنیم، گفت که باید به دفترمون که بعد از گیت چک کردن پاسپورت هست فاکتورهاتون رو بدین، ما هم رفتیم پاسپورت رو مهر خروج زدیم و مراجعه کردیم به همون قسمتی که گفته بود و در کمال تعجب گفت که پاسپورتتون مهر خورده و دیگه نمیتونین پولی پس بگیرین، بهش گفتیم که همکار خودتون گفته بود ولی گویا بنا بود که پولی ندن و دوباره حرف خودشو تکرار کرد.

  یه نکته دیگه ای هم که فهمیدم اینه که توو هر فروشگاهی که میخاین تکس فری رو بگیرین حتمااا بهشون بگین برای کدوم فرودگاه میخاین، چون گویا متفاوته برگه هاش

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید