اولین کار در پروسه ی خروج خودرو از مرز رازی ، مراجعه به باجه ی شرکت نفت است . این باجه تعداد دفعات خروج شما را در سال جاری بررسی می کند . اگر بار اولتان در سال جاری باشد یا از آخرین خروج شما از مرز بیش از سه ماه گذشته باشد، هزینه ای نخواهید پرداخت و مجوز ترخیص شما از این قسمت صادر خواهد شد. پس از دریافت معافیت استفاده از سوخت ( یا پرداخت ما به التفاوت سوخت در سفرهای بعدی) بایستی بیجک خروج برای ماشینتان دریافت کنید . این بیجک به امضای ۱ – رئیس گمرک و ۲ – ارزیاب مستقر در میدان و نیز ۳ – نماینده ی هنگ مرزی خواهد رسید .

معمولا ارزیاب اگر ببیند که شما مسافر هستید ( این مطلب را با تعداد مهرهای روی برگه کاپوتاژ اتومبیل می سنجد ) زیاد کاری بکارتان ندارد و بسادگی امضای بیجک را خواهید گرفت اما در مورد چتر بازان ، قاچاقچیان و افرادی که در روز چندین بار از مرز تردد دارند و کارشان رد کردن جنس از مرز است مدتی را با ارزیاب سرو کله می زنند . حتی ممکن است چنانچه ارزیاب به خودرویی مشکوک شود توسط سگ های موادیاب ماشین شما را مورد بازرسی دقیق قرار دهد یا تمام قسمتهای خودرو شما را با دقت تمام جستجو کند.

بعد از این مرحله ……

اتومبیل را در منتهی الیه خروجی مرز پارک کرده و برای ثبت مهر خروج در پاسپورت به سالن مربوطه مراجعه کنید. اتومبیلتان در طرف ایرانی کار دیگری نداشته و آماده خروج از کشور هستید .

در نظر داشته باشید که خروج با خودرو شخصی در تمام مرزها پروسه ای کمابیش یکسان دارد . توصیه می شود مطالب مربوط به مسئله ی بنزین ، گواهینامه بین المللی ، کاپوتاژ خودرو ، بیمه خودرو در سفر های خارجی را نیز مطالعه بفرمایید .

10 دیدگاه‌ها

 1. با سلام و خسته نباشید، سوالی داشتم اینکه فتوکپی کارت ماشین که به همراه کپی کاپوتاژ در طرف ایران ارایه می دهیم مربوط به کارت ماشین ایرانی خودمان است یا کپی کارت ماشین بین المللی؟

  در طرف ترکیه چطور؟

  • سلام

   در طرف ایران کپی کارت ایرانی ماشین لازمه و در طرف ترکیه فقط اصل کارت بین المللی مورد نیاز هست


    

 2. با سلام

  لطفا در مورد بیمه خودرو بیشتر توضیح دهید که آیا لازم است که خودرو در کشور ترکیه بیمه ترک شود یا همان بیمه نامه ایران مورد قبول است و یا اساسا بیمه خودرو لازمه رانندگی در کشور ترکیه است

  • سلام

   خودرو باید برای استفاده در کشور ترکیه بیمه شود و بیمه عادی ایران مورد قبول نیست . یا بیمه ایران اختصاصا برای خروج خودرو ازکشور یا بیمه ترکیه ضروری است.

   در مورد بیمه خودرو در مسافرتهای خارجی ، پست کاملی در همین سایت موجود است . لطفا مطالعه بفرمائید
    

 3. سلام من دو سال پیش خودرو خود را کاپیتاژ کردم و الان برای تمدید برگ سبز را گم کردم ایا با کپی برگ سبز امکان تمدید وجود دارد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید