بهتر است قبل از سفر اطلاعات کافی در مورد اینکه از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟ ، داشته باشیم. اکثر دوستانی که برای بار اول به وان سفر میکنند، چنان غرق در خرید می شوند که لذت های دیگر سفر را از یاد می برند .

هر چند که اکثر افرادی که به وان می روند هدف اولشان خرید است و گشت و گذار و تفریح در اولویتهای بعدی قرار دارد . اما بیاد داشته باشید هر چند به کشور دیگری سفر کرده اید اما این دلیل نمی شود که هر چیزی که نیاز دارید در آن کشور پیدا می شود و کیفیتش نسبت به ایران بهتر است و قیمتش هم ارزانتر از ایران است ! از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟

 

کانال تلگرام راهنمای سفر زمینی به ترکیه

پوشاک بخرید …… اما :

از ترکیه پوشاک بخریم یا نخریم؟

در ترکیه صنعت نساجی و پوشاک پیشرفت بسیاری کرده و کیفیت  و قیمت مناسبی دارد . برای خرید پوشاک چرم – جیر – کتان – لی – تیشرت و کلا لباسهای تیپ اسپورت ، وان میتواند محل مناسبی باشد . در وان بدنبال لباس مجلسی نباشید چون لباسی که مردم بومی به عنوان مجلسی میشناسند با سلیقه ی ما سازگار نیست (بخصوص در مورد لباس مجلسی زنانه).

کفش بخرید …..اما :

از ترکیه کفش بخریم یا نخریم؟

کفشهای خارجی و مارکدار را در ترکیه بسیار خواهید دید اما واقعیت این است که کفش خارجی (مثلا ایتالیایی) و کفش های مارک (مانند آدیداس) تولید خود ترکیه نیست و وارداتی است بنابر این قیمتش هم گران است . و چون واردات ترکیه قانونی است و مانند کشور ما این اجناس قاچاقی وارد نمی شوند چه بسا که گرانتر از ایران هم باشند . اما کفشهای تولید ترکیه و کفشهایی که برند ترک دارند (مانند Lc ) قیمت و کیفیت نسبتا مناسبی دارند

موبایل و تبلت نخرید ……. چون :

از ترکیه موبایل و تبلت بخریم یا نخریم؟

در کشور ما (بگفته مسئولین) ، ۹۰ درصد گوشیهای موجود در بازار بصورت قاچاق وارد کشور می شوند . طبعا در چنین مواقعی بسیاری از هزینه ها گمرکی و تعرفه های بازرگانی دور زده می شوند. بخاطر همین گوشی موبایل در ترکیه گران تر از ایران است ، بخاطر اینکه قانونی وارد می شوند و تعرفه گمرکی و مالیات می پردازند.

همچنین این گوشیها برای استفاده در ایران باید مجددا فلش شوند که هزینه نسبتا بالایی دارد. قیمت تبلت ، MP3 Player و بسیاری از تجهیزات الکترونیک نیز مشمول همین بند است . ضمنا وارد کردن گوشیهای تلفن بیسیم (بخصوص با برد بالا) محدودیتهای بسیار شدیدی دارد.

وسایل حجیم و گرانقیمت نخرید ….. چون:

از ترکیه لوازم منزل بخریم یا نخریم؟

شاید شما هم به فکر این موضوع افتاده باشید که اقلامی مانند مبل از ترکیه بخرید چون هم نسبت به ایران ارزان تر است و هم شیک تر . اما این فقط ظاهر قضیه است . این اقلام کرایه ( یا دستمزد بسیار بالا) برای رسیدن به مقصد دارند که عملا ارزان بودن در مبدا را جبران می کند . ضمن اینکه محدودیت سقف کالای مجاز همراه مسافر را نیز از یاد نبرید.

مواد غذایی فاسد شدنی نخرید …. چون :

از ترکیه مواد غذایی بخریم یا نخریم؟

خیلی از مسافرین سعی در خریدن اقلام غذایی دارند که نسبت به ایران ارزانتر است و این موضوع در مورد مسافران همجوار مرزها بسیار شایع است اما عدم امکان نگهداری صحیح در طول مسیر و معطلی های پیش بینی نشده در مسیر و مرز ممکن است باعث فساد و غیر قابل استفاده شدن این مواد نظیر گوشت – میوه و سبزی و فراورده های لبنی گردد. اقلامی مانند کنسروهای مجاز و ماکارونی و حبوبات از این قاعده مستثنی هستند .

شکلات بخرید …… چون :

از ترکیه شکلات بخریم یا نخریم؟

شکلات ترکیه یکی از بهترین و قابل قبول ترین شکلاتهای موجود در دنیاست . مارکهای معروفی مانند نوتلا و اولکر ، میتوانند سوغاتی بسیار خوبی برای اقوام باشند. برای مصرف شخصی میتوانید از شکلاتهای صبحانه که بصورت کیلویی در فروشگاههای معروف ترکیه مانند میگروس و کارفورسا عرضه می شود ، خرید کنید . ضمنا غلات حجیم شده ، بیسکویت و چیپس نیز از اقلامی است که قیمت ارزان و حمل و نقل آسان دارد و تا مدتها میتواند میان وعده ی خوبی برای اهل منزل باشد.

نوشیدنی های غیر مجاز نخرید …. چون :

خرید نوشیدنی از ترکیه

علاوه بر اینکه در عرف جامعه و دین ما چنین نوشیدنیهایی ناپسند و حرام است ، به نوعی دور ریختن پول با ارزش شماست . چنانچه در گمرک ورودی به کشور چنین موردی کشف شود (که معمولا هم می شود) علاوه بر اینکه خود جنس معدوم میگردد ، آورنده آن نیز به جریمه های سنگین محکوم شده یا حتی به دادگاه معرفی می شود .

سی دی – دی وی دی و مجلات و روزنامه های غیر مجاز نخرید …….. چون :

خرید مجله و کتاب و روزنامه از ترکیه

از جمله مواردی است که در گمرک حساسیتی شدید نسبت به آنها وجود دارد و دارندگان آنها معمولا علاوه بر معدوم شدن کالا ، با محدودیتها و مجازاتهای قانونی روبرو می شوند . همچنین بسیاری از مجلات مدلینگ و بوردا های تبلیغاتی و حتی آموزشی ، برای ورود به کشور منع قانونی دارند .

لوازم برقی منزل نخرید……. چون :

خرید لوازم برقی از ترکیه

اولا قیمتی تقریبا برابر و گاها گرانتر از ایران دارند ، در ثانی خرید لوازم برقی منزل بدون گارانتی ریسک بالایی دارد. هر چند که این اجناس در ترکیه گارنتی های معتبر دارند اما به دلیل عدم وجود نمایندگی های خدمات پس از فروش در ایران ، معمولا گارانتی موجودشان به درد مسافران ایرانی نخواهد خورد .

لاستیک اتومبیل بخرید …..اما :

خرید لاستیک اتومبیل از ترکیه

لاستیک های ترکیه مانند پت لاس کیفیت و قیمت مناسبی دارند . همچنین مارک های جهانی لاستیک مانند کومهو ، بریجستون ، رود استون و میشیلن ، قیمتهای مناسب تری نسبت به ایران دارند اما توجه داشته باشید که لاستیک ، کالای مسافری نیست ، حتی یک حلقه لاستیک ، کالای تجاری محسوب می شود . بنابر این نمی توانید خود لاستیک را با خودتان به کشور بیاورید اما می توانید در صورتیکه با اتومبیل خودتان به سفر ترکیه رفته اید ، همانجا لاستیک را تعویض کنید و با لاستیک نو به میهن بازگردید !

صنایع دستی و سوغاتی های محلی بخرید …. چون :

خرید صنایع دستی ترکیه

معمولا خاطرات سفر تا مدتها باقی می مانند . صنایع دستی و سوغاتی های خاص هر منطقه ، میتواند بهانه ای بسیار جذاب برای یاد آوری خاطرات شیرین سفر و همچنین سوغاتی بسیار ارزشمندی برای اطرافیان باشد. البته دقت کنید که مقدار آن زیاد نباشد و بتوان اسم آن را سوغات سفر گذاشت

امیدوارم پاسخ سوال از ترکیه چه بخریم؟ چه نخریم؟ را گرفته باشید. این لیست فقط قسمتی از دریای عظیم فرصت های خرید پیش روی شما در مسافرت ترکیه است . مطمئنا بسیاری از کالا ها یا در این دسته بندی نیستند یا ممکن است نیاز و روحیه افراد برای خرید ، پارامتر های دیگری رقم بزند . اما در هر حالت در نظر بگیرید که شما برای مسافرت و تفریح و تجدید قوای روحی به سفر رفته اید و خرید یکی از جزئیات سفر است نه همه  آن! بارها افرادی را دیده ام که در روز آخر به یک مکان دیدنی یا جاذبه طبیعی در ترکیه رفته اند و آه از نهادشان بر آمده که چرا روز های مسافرت را در فروشگاهها سپری کرده اند!

کانال تلگرام سفر زمینی به ترکیه

راز و رمز های یک خرید فوق العاده

96 دیدگاه‌ها

 1. سلام

  آقای ضراب ماتصمیم داریم ۱۷شهریور ازطریق مرزرازی به وان سفر کنیم باتوجه به ناامنی موجود صلاح میدانید این سفر راانجام دهیم یا منصرف شویم.
   

 2. سلام آقای ضربی

  زمان حراج های عید قربان در استانبول دقیقا چه روزهایی هست؟ میخوام اگه بشه برنامه سفرمون رو طوری تنظیم کنیم که در ایام حراج اون جا باشیم. مرسی

 3. جناب ضراب سلام

  این بحث معافیت ۳۰۰ دلار به ازای هر نفر مربوط به مسافران هوایی هم می باشد یا این عدد فقط مربوط به مسافرت زمینی است؟

 4. سلام آقای ضربی .

  من و همسرم میخواهیم ۱۶آذر از مرز رازی به وان برویم .

  ۱- به نظر شما آیا این زمان وقت مناسبی برای سفر زمینی میباشد؟(امنیت جاده ها از لحاظ آب و هوا و امنیت جانی )

  ۲- ما از مازندران حرکت میکنیم بهترین مسیر به مرز رازی کدام مسیر است؟

  خیلی ممنون از مطالب مفید و خوبی که در اختیار قرار دادید.

 5. سلام.میخواستم بدونم ۸ دی که دو روز مونده تا کریسمس میشه خرید کرد؟ اجناس خوب یدا میشه یا به دلیل حراج روزای قبل جنسا از سایز میافته؟ سوال دوم اینکه وان برا خری  روتختی مناسبه؟ کدوم مارکا و فروشگاها رو پیشنهاد میدین؟

 6. با سلام و خسته نباشید

  جناب آقای ضربی میخواستم بدونم زمان خوب خرید و حراجهای استانبول هم همان تاریخ ۱ تا ۱۰ دی ماه است یا فرق میکند و از چه محله ای یا برندی  در استانبول میتوان با قیمت مناسب پوشاک خرید؟ مثل کاپشن و پلیور .پیراهن زنانه اسپرت

  • سلام

   بله در این بازه ی زمانی تخفیفات سال نو میلادی اعمال می شود

   استانبول بخودی خود یک مرکز خرید بزرگ است اما توصیه میکنم خیابانهای استقلال و بغداد و مراکز خرید جواهر و فروم را حتما بروید

 7. سلام جناب ضربی..تشکر میکنم از سایت جامع و کاربردیتون..دست مریزاد!

  در مورد لوازم آرایشی مارکدار چطور؟ هم تعداد و هم مصرف شخصی…

   

   

 8. با سلام

  میخواستم بدونم از استانبول میشه جنس برند بصورت عمده خرید؟

  مثلا جایی هست که کفش مارک دار رو بصورت عمده بفروشن یا فقط باید از نمایندگیش خرید؟ و اینکه اصلا نمایندگی ها فروش عمده هم دارند؟

   

 9. با سلام خدمت آقای ضربی و خیلی تشکر میکنم از راهنماییاتون..میخواستم بپرسم حراجی های زمستانی کی شروع میشه در شهر وان؟بهترین حراجی زمستانی؟

 10. سلام جناب ضربی، از اینکه با صبر و شکبایی برای سوالات وقت میگذارید سپاسگزارم.

  ان شاا.. برای تعطیلات نوروز ۹۵ به همراه خانواده عازم استانبول هستم.. میخوام بدونم  آیا در رستوران هتل و رستوران های سطح شهر برای پیدا کردن غذای حلال مشکل خواهم داشت؟ من آدم مقیدی هستم و برام مهمه. ممنونم.

 11. سلام آقای ضربی من میخوام ولینتاین برم وان ترکیه اونجا قیمت لوازم الکترونیکی مثل قطعات کامپیوتری مثل هارد فلش یا اسپیکر  کیبورد و .. چه طوره ایا موقع رد شدن از گمرک ایراد نمیگیرن و مراکز خرید اینجور وسایل در وان کجاست ممنون

  • سلام

   مورد بخصوصی که نه . اگر برای مصرف شخصی طلا میخرید که طلاهای زینتی اونجا زیاد با سلیقه ما سازگار نیست اما اگر میخواهید تجارت کنید باید کارتان همین باشد والا متضرر خواهید شد

 12. سلام

  جناب ضربی برای خرید اقلام خوراکی نظیر شکلات، پاستیل، بیسکویت و زیتون و… کدوم فروشگاه رو پیشنهاد میدین؟؟

  میگروس یا کارفورسا ؟ اگه فروشگاه دیگه هست شما بفرمایید. اگه امکانش هست برای زیتون هم یه برند معرفی کنین تا خرید کنم. ممنون

  • سلام

   من خودو (در وان) میگروس رو می پسندم

   در مورد زیتون : روغن زیتون مارک کرستال عالیه اما خود زیتون رو من معمولا از رودبار تهیه میکنم

 13. با سلام .امنیت سفر زمینی در تاریخ ۲۷-۸ اسفند از لحاظ آب و هوایی چگونه است و اینکه  ایا برای خرید موقع مناسبی هست؟

 14. با سلام وتشکر از راهنایی های باارزشتان میخواستم بدونم ایا لباس زیر زنانه ارزش اوردن داره واز کجا باید تهیه کرد تشکر

 15. با عرض سلام و خسته نباشید..من میخوام با خودروی شخصیم به قصد کار در کشور ترکیه سفر کنم..میخاستم بدونم ایا محدودیت زمانی برای نگه داشتن خودرو در ترکیه وجود داره؟بازار مکمل های پرورش اندام در ترکیه چطوره؟تا چند کیلو میتونم وارد کنم؟ ممنون 

 16. سلام میشه از ترکیه طلا بخریم داخل ایران بفروشیم؟چون یکنفر گفت که طلا در ترکیه قیمتش بالاست صرف نمیکنه درسته؟؟

  • قسمت اول سوالتون پاسخش مثبت هست

   شما میتوانید در هر جای دنیا طلا بخرید و در هر جای دیگر دنیا بفروشید و کسی مانع شما نخواهد شد

   اما در مورد صرفه اش باید از یک کارشناس اقتصادی سوال بفرمائید

   اون یکنفر گفته قیمتش بالاست و شما میخواهید باز هم این کار را بکنید؟

   بنظر من اگر کارتان طلا نیست دنبال چنین کاری نباشید

 17. سلام ببخشید میخواستم بدونم قیمت مکمل های ورزشی تو ترکیه نسبت به ایران چجوریه ارزون تره یا گرونتر؟تقلبیشم هست یا کلا اصله مکملاش؟

  با تشکر

 18. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان، ما قصد داریم از ۱۸ تا ۲۳ مهر یک سفر زمینی به ترکیه داشته باشیم که هم تفریحی باشه وهم خرید کنیم. به نظرتون وان بهتره یا ارزروم؟ آیا میشه در این بازه زمانی به هر دو شهر رفت؟

 19. من دیروزاز وان اومدم وخیلی خوش گذشت تنها مورد خسته کننده شلوغی ومعطلی ۳ساعته در مرز رازی بود

 20. سلام جناب ضربی 

  آیا در شهر وان میشه پوشاک خارجی مثلا ساخت آمریکا یا ایتالیا یا…  پیدا کرد؟ 

  خیلی ممنون میشم آگه جواب بدین 

 21. سلام باتشکر از شما میخواستم بپرسم ما خانوادگی میخواهیم ۹دی ماه بریم وان و ۱۲ دی ماه برگردیم بیشتر برای خرید ویه کم تفریح به نظرتون خوبه یا یه کم زودتر بریم خوبه؟ اون روز ها روز شلوغ هست یا نسبتا اروم هست؟ با تشکر 

 22. سلام آقای ضربی 

  خسته نباشید

  میخواستم بدونم میشه با ۵ ملیون تومان و یا کمی کمتر برای یک نفر سفر خوب به ترکیه داشت هم هتل خوب و خرید مناسب و خوراک مناسب .برای ۵ الی ۶ روز ؟؟

 23. با سلام خدمت دوستان عزیز.کلیه خدمات و حمل و نقل کالا از ترکیه بصورت ضمانتی و با قیمت مناسب تخصص ماست.چون بیشتر اوقات ترکیه هستم از طریق تلگرام در خدمت میباشم.۰۹۰۳——-

 24. سلام اقای ضربی ، من عاشق خرید کردنم وقتی حدمجازش ٣٠٠ دلاره من چطوری خرید بیشتری کنم و بتونم بدون مشکل از مرز بیارمشون

 25. مرسی از سایت خوبتون مطالب مفیدی دارین من عاشق  استانبول هستم فرهنگ و تمدن اصیل و پر باری داره خانه های قشنگ و بی نظیری هم دارن مخصوصا اجناس و کالاهای ارزان مناسبی پیدا میشه  پارسال هم با تور …………لحظه آخر رفتم استانبول خیلی خوب بود

 26. سلام.من میخوام به وان سفر کنم…اولین بارم هست و زبان بلد نیستم در ضمن تنها هم هستم به مشکلی بر نمیخورم؟

 27. سلام من میخوام برای اولین بار جنس بیاوم و تو مزون خونگی بفروشم خواستم بدونم برای مزون خرید از وان بهتر است یا استانبول؟

 28. سلام. ممنون از سایت خیلی مفیدتون و وقتی که میزارید. به نظرتون سه نفری مسافرت کردن یعنی آقا و خانم و یه بچه خیلی کوچک از مرز رازی به وان خطرناک و ریسکه؟ لطفا سریع پاسخ بدین. ممنون

 29. سلام و وقت بخیر .با توجه به قیمت بسیار بالای مبلمان ترک در ایران آیا خرید مبل از ترکیه را پیشهاد میکنید یا نه ؟؟

 30. سلام وقت بخیر

  من میخوام برای اولین بار ب ترکیه(زمینی بروم) میخواستم ببینم در مرز ها چمدان و وسایل شخصی آدم رو چک میکنن؟ یا خیر  

   

  در این مطلب ی مقدار توضیح دهید        چون همسر من حساس است

 31. سلام با عرض تشکر از راهنمایی یکی از دوستان دعوت کرده بنده ب شهر وان برای کار صنعتی ب نظر شما چ کار یا جنسی میتوانم ببرم یا بیارم ک هزینه رفتو برگشتم رو زنده کنم با سپاس

  • سلام

   ما در کار خرید و فروش نیستیم و از پاسخ سوال شما بی اطلاعم

   اما از دید من هزینه برای سفر هزینه ی مرده نیست که بخواهید زنده اش کنید

   هزینه برای سفر در اصل سرمایه گذاری است

 32. سلام وقت بخیر من میخوام از وان سرویس قابلمه، قاشق چنگال، روتختی و حوله بیارم برای جهیزیه ام توی مرز گیر میدن یا نه یعنی منظورم اینه که اجازه میدن بیارم ایران؟

 33. سلام آقای ضربی .

  من و همسرم میخواهیم اواخر مهر یا اوایل بهمن ماه از مرز رازی به وان برویم .

  ۱- به نظر شما آیا این زمان وقت مناسبی برای سفر زمینی میباشد؟(امنیت جاده ها از لحاظ آب و هوا و امنیت جانی )

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید